Avrupa Kültür Başkenti Matera sizi bekliyor

372
Avrupa, Matera, İtalya

Tatil

İtalya’nın güneyinde bulunan Matera kasabası, kayalardan oyulmuş evleri , tarihi dokusu ve mistik havası ile bu yılın gözde şehirlerinden biri oldu.1993 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Matera şehri, 2019 Avrupa Kültür Başkenti seçildi. Yıl bitmeden görebileceğiniz Matera seyahat severlere mistik bir hava sunuyor.  

Avrupa,Matera,İtalya

Avrupa’da antik çağ izleri

Otantik mimarisi ile Kapadokya şehrinin esintisini bize sunan Matera, oyulmuş taş evler ve karmaşık yollar arasında kaybolmayı dert etmeyi bırakıp merakla şehri keşfetmenizi sağlıyor. “Sassi di Matera”, yani “Matera’nın Taşları” ismiyle bilinen şehir neolitik, bronz ve demir çağlarından izler taşıyor. 

Avrupa,Matera,İtalya

9000 yıllık taş evler

Matera kasabasının 9000 yıllık taş evlerin arasında gezerken, Ridola Ulusal Müzesi, Tramontano Kalesi’ne, St. Pietro Katedrali’ne, Duomo Katedrali’ne, Seyir Terası’na uğramayı unutmayın.

Avrupa,Matera,İtalya

Matera şehrinin doğuş hikayesi

Kayalık yapıya sahip coğrafi bir bölgede bulunan Matera şehri tarıma elverişsiz oluşu ve kısıtlı geçim kaynakları nedeniye yirminci yüzyılın başlarında bolca göç veriyordu.Gittikçe azalan kasaba halkının geriye kalan sakinleri ise rutubetli evlerinde hayvanları ile birlikte yaşamaya çalışmaktaydı Tek su kaynağı olan kurulu olduğu vadinin ortasında geçen dere olan Matera kasabası, atık suların karışması ile tarihinde birçok salgın hastalık yaşamıştır.

Avrupa,Matera,İtalya

Hayalet şehir

1950ler de salgınların çoğalması üzerine dönemin valisinin desteği ile  toplu olarak kasabadan göç gönderen Matera şehri, hayalet şehir olarak kalmaktan yarışma ile kurtuldu. Boş kasabanın ne yapılacağına dair düzenlenen yarışmadan sonra Matera kasabasının restore edilme çalışmalarına başlandı.

Avrupa,Matera,İtalya

Turistlerin gözdesi

Sanatçıların, yazarların, hippilerin ve büyük film yapımlarının yeni gözdesi olan Matera, UNESCO tarafından  1993 yılında Dünya Kültür Mirası olarak ilan edildi ve koruma altına alındı. Matera, 2019 Avrupa Kültür Başkenti seçilerek İtalya’da turistlerin en gözde şehirlerinden birisi oldu.

(G.Ö)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin