Artık otoyolda bunu yapanlara ceza kesilmeyecek

5198

Tatil

 

Otoyolların yoğun olduğu dönemlerde her sürücünün yapmak istediği bir davranış, artık trafik kuralı ihlali olarak görülmeyecek.

İsviçre’de bütün sürücüleri yakından ilgilendiren ilginç bir karar alındı. Otoyolda sol şerit yavaşladığı için sağ şeride geçen bir sürücü, normal hızda (saatte 90 km) ilerlediği için trafik cezası almıştı. Kurallar gereği sürücünün hızını hayli düşürmesi gerekiyordu. Cezayı haksız bulan araç sahibi buna itiraz edince olay yüksek mahkemeye kadar ulaştı.

Durumu değerlendiren mahkeme, sürücüye kesilen cezayı iptal etti. Sol şeridin kapalı olması veya yavaş ilerlemesi durumunda sağ şeritten normal hızda ilerlemenin trafik akışına olumlu etki yapacağı görüşünü savundu. Yani mahkemeye göre sağ şeritte ilerleyen bir araç, hızını düşürmeden normal tempoda yoluna devam edebilir.

A1 otoyolunu kullanarak Bern’den Zürich’e yolculuk yapan sürücünün başına gelen olay böylelikle örnek bir karar oldu. İsviçre otoyollarında siz de benzer bir davranışta bulunup ceza alırsanız bu karara dayanarak hakkınızı arayabilirsiniz. (Kara no: 6B_3742015, 3 Mart 2016)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin