Araçta bu çocuk koltuğunu sakın kullanmayın

1063
Çocuk

Tatil

Çocukların güvenliği açısından son derece önemli olan çocuk koltukları Türkiye’de ne yazık ki bir çok kişi tarafından hala kullanılmıyor. Araç seyir halindeyken kucağına oturtanlar çocuklarını  ne kadar büyük bir tehlikeye attıklarını bilmiyorlar. „Çocuğumu sıkı tutuyorum, çarpışma anında bir şey olmaz“ diye kendini savunan anne ve babalar, saatte sadece 30 km hızla giden bir aracın duvara veya başka bir araca çarpması halinde bile çocuğun camdan dışarı fırlayabileceğini hesaplamıyorlar.

Uzmanlar tarafından yapılan güvenlik testlerinde, yavaş giden araçta bile çocuk koltuğuna oturulup emniyet kemeri ile bağlanmayan çocukların ağır yaralanabileceği, hatta ölebileceği ortaya koyuluyor. Çocuklar bu durumda genellikle ya araçtan dışarı fırlıyor, ya da kafasını cama çarpıyor.

Ayrıca:   İzmir’de asırlık çınarlar koruma altına alındı

Çocuk koltukları ile ilgili son araştırma sonuçları açıkladı

Bu konuda düzenli olarak testler yapan Alman Otomobil Kulübü ADAC ve Stiftung Warentest kuruluşu, son araştırma sonuçlarını açıkladı. Piyasadaki bir çok çocuk koltuğunu inceleyen ve kaza testinden geçiren uzmanlara göre “Chicco Oasys i-Size” marka ve model araç koltuğu sınıfta kaldı. Elde edilen sonuca göre bu çocuk koltuğunda kaza anında emniyet kemeri açılıyor ve çocuğun ağır yaralama riski var. Uzmanlar bu nedenle bu modelin satın alınmasını tavsiye etmiyorlar. Üretici firma aslında önlem alarak bu eksiği giderdi ancak halen piyasada satılan ürünlerde bu yenilik henüz mevcut değil.

(A)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin