Aracınızın freni tutmazsa bu yöntemi deneyin

15 Nis. 2019
1800 Görüntülenme
Otomobil

Otomobil ile yolculuk yapanların her türlü tehlikeli duruma karşı hazırlıklı olması gerekir. Özellikle uzun yol deneyimi olmayanlar veya yeni ehliyet alanların tehlikeli durumlarda sakin kalması ve uzmanların tavsiyesine uyması gerekiyor. Ancak bu şekilde olayı en az zararla atlatabilirsiniz.

reifen.com sitesi tarafından yapılan açıklamada, aracının freni tutmayan sürücülere önemli tavsiyelerde bulunuldu.

Buna göre freni tutmayan bir otomobil sürücüsü durmak için şu yöntemleri deneyebilir:

  • Öncelikle hemen „dörtleri“ yakıp diğer araçları uyarın ve mümkünse kornaya basın.
  • Vites düşürüp aracın yavaşlamasını sağlayın. Aynı zamanda el frenini çekin. Ancak bunu yaparken aracın kontrolden çıkmaması için çok dikkatli davranın.
  • Araç bayır aşağıya inerken çok uzun süre frene basıldığında zaman zaman fren devre dışı kalabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda fren pedalına hızlı bir şekilde arka arkaya basın ve bırakın. Bu hareket frenin tekrar devreye girmesini sağlayacaktır.
  • Eğer hiçbir yöntem işe yaramıyorsa aracınızı yol kenarındaki bariyerlere sürterek yavaşlatmaya çalışın. Aracınızı yol kenarındaki tümsek veya çalılıklara sürerek durdurmayı deneyin. Hatta bu esnada tekerin patlaması işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Bu tür korkunç bir manzarayla karşılaşmak istemiyorsanız aracınızın fren sistemini belirli aralıklarla kontrol ettirin.

(A)

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir