Aracını Türkiye’de bırakıp yurtdışına çıkacaklar mutlaka bunu yapmalı

1200
Türkiye

Tatil

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’ye getirdikleri yabancı plakalı taşıtlarını Türkiye’de bırakmak suretiyle yurtdışına çıkabilirler. Taşıtı Türkiye’de bırakarak yurtdışına çıkmak için en yakın gümrük idaresine başvurulmak suretiyle aşağıdaki işlemlerden birinin yapması gerekiyor:

  • Taşıtın gümrük idaresine teslim edilmesi,
  • Taşıtın başkası tarafından kullanılmayacağına ilişkin Tebliğin 7 No.lu ekinde yer alan örneğe uygun olarak düzenlenen, iki nüsha imzalı taahhütnamenin her çıkışta gümrük idaresine sunulması ve bu talebin gümrük idaresince uygun bulunması.

Türkiye’de oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilerin, taşıtlarını gümrük idaresince uygun görülen yerlere bırakmaksızın yurtdışına taşıtsız çıkışına izin verilmez.

Gümrük idaresine teslim edilen taşıtın süresi durur, taahhütname ile çıkışlarda ise süre işlemeye devam eder. Taahhütname verildiği durumda taşıtın gümrük idaresine beyan edilen adreste park halinde bulunması gerekmekte olup taşıt sahibinin yurtdışında yerleşik eşi, çocukları, anne ve babası dahil taşıtın kullanılması mümkün değildir. Yurtdışına çıkışlarda taşıtını gümrük idaresine teslim etmeyen veya taahhütname vermeyen kişiler pasaport işlemleri tamamlanmadan önce gümrük idaresine yönlendirilecektir. Pasaport işlemleri esnasında taşıtını yurtta bırakarak çıkış yapmak istediği elektronik veri paylaşımı yoluyla tespit edilen bu kişilerin yurtdışına çıkışları, gerekli gümrük işlemleri yapıldıktan sonra sağlanacaktır. Bu sebeple herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için taşıtsız olarak yurtdışına çıkmadan önce en yakın gümrük idaresine başvurulması gerekmektedir.

(G.Ş)

 

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin