Aracını Türkiye’de 2 yıldan fazla bırakanların ödeyeceği cezaya zam geldi

2693
Aracını

Tatil

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız genellikle araçlarıyla Türkiye’ye seyahat ediyor. Aracı kullanan kişi son bir yıl içinde yurtdışında 185 gün kalma şartını yerine getirdiği takdirde emekli veya çalışan olması fark etmeksizin taşıtıyla Türkiye’de iki yıl (730 gün) kalabiliyor. Sürücü yabancı plakalı aracını 2 sene kullandıktan sonra ülke dışına çıkması gerekiyor. Aksi taktirde süreyi aştıkları için para cezası alıyorlar. Geçen yıl bu para cezası sırasıyla 1 aylık süre aşımında 260 TL, iki aylık aşımında 520 TL ve üç aylık aşımında 780 TL para cezası uygulanmıştı. Bu para cezası 2020 yılında yükseldi.

Haberport’ta yer alan habere göre 2020 yılında 1 ay süre aşımında 318 TL, 2 ay süre aşımında 636 TL, 3 ay süre aşımında ise 954 TL ceza verilmekte. Aracın polis ve jandarma tarafından sorgulanması sonrasında süre aşımı  tespit edildiğinde araç otoparka çekiliyor. Aracın durumu birimler tarafından Gümrük idaresine bildiriliyor. Sonrasında ise cezai süreç başlıyor. Araçların yurt dışına çıkarılması için 7 gün süre verilir. Bu süre cezanın ve otopark masraflarının ödenmesi sonrasında başlıyor. 2020 senesinde süre aşımının 3 ayı geçmesi halinde uygulanan cezalar araçların kullanım sürelerinin dolmasına karşın 3 ay süreyi geçerek kullanılmaya devam etmeleri durumunda farklı bir ceza prosedürü uygulanıyor.

4458 Sayılı Gümrük Kanununun 238. Maddesinin 1. Fıkrasına göre aracın gümrük idaresine teslim edilmesi durumunda ÖTV dışında gümrük vergilerinin 4/1 oranında ceza tatbik edilmektedir. Bu vergiler aracını kaskosu üzerinden hesaplanır. 2020 senesinde bu ceza en az 1272 TL olmakta. Hesaplamalar sonucunda bu ceza 20.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Haberin tamamını bu linkten okuyabilirsiniz: https://haberport.com/yasam/yurtdisi-yabanci-plaka-araclarin-sure-asimi-gumruk-cezasi-ne-kadardir-h29288.html

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin