Aracın sigortası başkasının üzerineyse sorun yaşar mıyım?

5186
sılayolu

Tatil

 Otomobille Türkiye’ye yolculuk yapacaklar, araç sahibi ile aracı sigortalayan kişinin farklı olması durumunda ne olacağını merak ediyor. Detaylar haberde…

Karayolundan ilk kez yolculuk yapmayı planlayanlar, herhangi bir sorun yaşamamak için önceden bilgi edinmek istiyor. Bu nedenle her gün www.turizmavrupa.com sayfasına çok sayıda soru geliyor. Gümrük kapılarından hızlı ve sorunsuz bir geçiş için hem yolcuların, hem de aracın evraklarının eksiksiz olması gerekiyor.

Araç sahibi her zaman aracı sigortalayan kişi olmak zorunda değil. Sigortalayan kişi bir başkası da olabilir. Hollanda’dan okurumuz bize şu soruyu yöneltti: “İyi günler, bu sene ilk defa arabayla Türkiye‘ye gideceğim. Araba benim üzerimde, arabanın sigortası eşimin üzerinde. Hollanda’da sigorta şirketi hiç bir sorun olmadığını söyledi. Yıllardır böyle kullanıyoruz. Türkiye‘ye giderken bir sorun olur mu?”

Yetkililerin verdiği cevap şu şekilde:

“Bu konuda hiçbir sınır kapısında sorun çıkmaz. Önemli olan aracın sahibi ile aracı ülkeye sokan kişinin aynı olması. Yani sigorta bir başkasının üzerine olabilir. Eğer araçla bir başkası yolculuk yapıyorsa, bu durumda vekâlet alınması gerekiyor.

Ayrıca yurtdışında bazı ülkeler için gerekli olan “Yeşil sigorta kartı”na aracın plakası da işlendiği için herhangi bir sorun yaşanmıyor.

 

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin:  www.facebook.com/turizmavrupa

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin