Aracın da 185 gün yurtdışında kalması gerekiyor mu?

3282
185 gün

Tatil

Sılayolu sürücülerin en çok merak ettiği konu “185 gün uygulaması”. Birçok okurumuz soruyor: “2 yıl Türkiye’de kalan aracı başkası tekrar Türkiye’ye götürebilir mi?” Detaylar haberde…

Otomobille Türkiye’ye yolculuk yapacakların en çok soru yönelttiği konu “185 gün uygulaması”. Aracın Türkiye’de uzun süre kalabilmesi için en az 185 gün yurtdışında kalma mecburiyeti bulunuyor.

Ancak www.turizmavrupa.com’a sorularını ileten okurlarımız “Bu sadece araç sahibi için mi geçerli?” diye merak ediyorlar. Uygulama gereği hem araç sahibinin veya vekâlet verdiği kişinin, hem de aracın kendisinin son bir yıl içinde en az 185 gün yurtdışında kalmış olması gerekiyor. Eğer bu gerçekleşmediyse aracın Türkiye’ye girişine izin verilmiyor.

Yani izin verilen sürenin tamamını kullanarak yurtdışına çıkan taşıt 185 gün yurtdışında kalmadan taşıt sahibinin eşi/çocukları/annesi/babası/arkadaşı tarafından vekâleten Türkiye’ye getirildiğinde sorun yaşanabilir.

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz yıl yapılan bir düzenleme ile artık emeklilere kolaylık sağlanıyor ve 185 gün şartı aranmıyor. Ancak bu emekli olmayanlar için geçerli değil. Emekli olmayanlar 185 gün yurtdışında kalmasalar bile sadece 1 aylığına Türkiye’de araçları ile kalmalarına izin veriliyor.

 

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin:  www.facebook.com/turizmavrupa

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com

 

7 YORUMLAR

  1. Merhaba ben Fransada kalıyorum Fransız vatandaşıyım yabancı uyruklu pasaportla türkiye’ye giriş yaptım arabamı bir ay türkiye’de kaldım tekrar çıkış yaptım aynı araçla vekâlet verirsem arkadaşımı türkiye’ye giriş yapabilirim arkasından

  2. MERHABA BEN TÜRKİYEDE 730 GÜN KALMIŞ SÜRESİ BİTİNCE TEKRAR YURT DIŞINA GİRİŞ YAPMIŞ BİR ARAÇ SATIN ALDIM.BU ARAÇ İLE BEN TURKIYEYE GİRİŞ YAPABİLİRMİYİM.YURTDIŞINDA 185 GÜN KALMA SÜRESİNİ KENDİM SAĞLIYORUM.

        • Eğer aracı satın aldıysanız süre sıfırdan başlar. Yani daha önce kaldığı sürelere bakılmaz. Sadece Sizin en az 185 gün yurtdışında kalmış olmanıza bakılır.

  3. Selam ben aracımla 26.07.2018 giriş yaptım 15.08.2018 çıkış yaptım. 22.12.2018,de tekrar 2 haftalığına aracımla türkiyeye gelmek sıkıntı olurmu teşekkürler….

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin