Arabada baş dönmesi ve mide bulantısını engelleyebilirsiniz

7010
araba

Tatil

Birçok insan araba ile seyahati sırasında baş dönmesi, mide bulanması ile başlayan ve kusma ile sonuçlanan bir olay yaşar. “araba tutması’’nı engellemek için ne yapılmalı? Detaylar haberde..

Seyahat esnasında özellikle kitap, gazete, dergi okuma veya cep telefonu, tabletle vakit geçiren kişilerin gözlerinden beyinlerine hareket halinde olmadıkları şeklinde bir sinyal gider. Fakat insanların denge temelini oluşturan iç kulak kristalleri, araba sarsıntıları sebebi ile hareket halinde olduğu bilgisini beyine ulaştırır.

Hem hareketsiz hem hareketlilik sinyali alan beyinde bir tanımlama karmaşası yaşanır ve baş dönmesi, mide bulantısı olarak bir tepki gelişir.

Bu durumda kurtulmanın en kolay yolu araç içinde iken herhangi bir şey okumamak, izlememek ve önce yakına sonra uzaklara sıklıkla bakmaktır. Bunu yaparak kulak ve gözün sinir sistemi ile beyine yolladığı sinyalleri aynı konuma getirebiliriz.

Araç kullanan kişilerde bu belirtilerin olmaması, sürekli olarak trafik akışını ve çevresini farklı bakış katmanları ile izliyor olmasıdır.

Bu konu ile ilgili bulantı önleyici ilaçları doktor tavsiyesi ile almak mümkün.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin