Apollon’un Altın Lir’inden gün batımı keyfi

239
Apollon, Apollon Tapınağı, Side, Antalya

Tatil

Avrupa’daki gurbetçi ve turistler tarafından yazın gözde şehri Antalya, kış mevsiminde de çok güzel.  Birçok tarihi ve doğal güzelliği içinde harmanlayan Antalya’nın merkezi ve ilçeleri Türkiye’de görülmeye değer yerler arasında ilk sırada yer alıyor.

Apollan, Apollon Tapınağı, Side, antalya

 

Doğal liman

Antalya merkeze yaklaşık 75 km mesafede olan Manavgat ilçesine bağlı Side yerleşkesi; Mısır Kraliçesi Kleopatra ile Romalı Komutan Antonius’un buluşup havuzunda yıkandığı yer olarakta bilinir, eski Pamphylia’nın doğal limanıdır.

 

Apollan, Apollon Tapınağı, Side, antalya, turunç

Turunç kokan sokaklar

Side’de buram buram turunç ve yasemin kokuları eşliğinde tarihle bütünleşmiş, gün batımı manzaralı Apollon tapınağı kalıntıları sizleri milattan sonra 150 yıllarından beri beklemektedir.

 

Apollon, Apollon Tapınağı, Antalya, Side

Apollon adını güzellik tanrısından alıyor

Adını ışık, güzellik ve sanat tanrısı olarak bilinen Apollon’dan alan Apollon tapınağına Antalya’dan gitmek özel araçla yaklaşık bir buçuk saat sürüyor.

Her ne kadar mitolojide ışıkla anılıyor olsa da Apollon’un ışık tanrısı olmadığını söylebiliriz. Apollon ve Artemis’in, güneş-ay özdeşleşmesi daha sonra Roma döneminde benimsenmeye başlanan bir düşüncedir.

Apollan, Apollon Tapınağı, Side, antalya

Günbatımında Akdeniz kızıla bürünüyor

M.S 150 yıllarına dayanan tarihiyle Apollon Tapınağı, tarihi kalıntıların arasında gün batımını izlemek görülmeye değer manzaralar arasında yer alıyor. Apollon’un Altın Lir’ini günümüzde işitme imkanımız olmasa da kızıla bürüne Akdeniz sizi sonsuz hayallere sürüklüyor.

Adı değişmeden  Roma mitolojisine geçen tek tanrı olan Apollon’un tapınağını ziyarete gittiğinizde yakınlarda bulunan esnaf dükkanlarından bir çay eşliğinde  gün batımını izlemenizi, kışın turunç çiçeği kokulu tadını çıkarmanızı öneriyoruz.

(G.Ö)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin