Antik çağlara açılan sınır kapısı: Tarsus Roma Yolu

115
Roma

Tatil

Türkiye’yi dünyaya bağlayan sınır kapılarından uzaklaşıp, Roma Yolu ile eski çağlara adım atıyoruz bu kez. Mersin / Tarsus’ta yüzyıllardan beri ayakta duran bu sınır kapısı, bir zamanlar atalarımızın Kilikya’ya ayak basmasını sağlamıştı.

Mersin sınırları içerisinde yer alan keşfedilmeye değer güzellikler arasında Roma Yolu bulunuyor. Sağlıklı Köyü’nde bulunan tarihi yol, 5. yüzyılda inşa edilen ve tek başına dimdik duran sınır kapısı ile Kilikya’ya bağlanıyordu. RomaKapısı ve Zafer Takı olarak adlandırılan “Sınır Kapısı”, karayolu çalışmaları sırasında tahrip edildiği için restore edilmiş ve özgünlüğünü yitirmiş olsa da tarihi önemi ile dikkat çekiyor. Dış genişliği 8.80 metre, kemer yüksekliği 5.20 metre, iç genişliği 4.11 metre, yan paye genişliği 2.35 metre olan kapının görüntüsü insanı eski çağlara götürüyor. Genişliği ortalama 3 metre, sağlam kalan uzunluğu ise 3 kilometre olan Roma Yolu’nda; İmparator Caracalla tarafından tamir ettirildiğini yazan Latince bir kaya yazıtı da yer alıyor.

Roma

Mersin’in Tarsus ilçesinin 15 kilometre kuzeyindeki Romayolu ve Kapısı, ziyaretçilerine muhteşem Tarsus manzarası sunuyor. Atalarımızın Kilikya’ya geçerken attığı adımları hissetmek ve Antonius’un Kleopatra’ya aşkını itiraf ettiği toprakları baştan uca seyretmek isteyenler, Tarsus merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Roma Yolu ve tarihi sınır kapısına özel ya da kiralık araçlarla ulaşabilirler.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin