Antalya’nın en güzel yolu, muhteşem bir tatil deneyimi sunuyor

141
Antalya'nın en

Tatil

Antalya’nın en güzel yolu Toros Dağlarının eteklerinde kıvrıla kıvrıla ilerliyor. Özellikle yazın kente dışarıdan gelip, “Denizin tadını nerede çıkartabilirim?” diye kendi kendine soran tatilciler bu yazı tam size göre. 

Antalya'nın en

Antalya’nın en güzel sahilleri Torosların eteğinde

Antalya’nın doğu kıyılarında merkezden başlayıp Alanya’ya kadar uzana sahil boyunca uzanan oteller,  denizle kent arasına kale duvarı gibi dizilsede, kentin Batı sahilleri eşsiz güzellikler sunuyor. Antalya merkezden başlayıp, Kemer üzerinden Kumluca’ya kadar uzanan Beydağları Sahil Milli Parkı yerli ve yabancı turistlere el değmemiş kıyılar sunuyor. Önümüzdeki yaz Antalya’ya tatil için geldiğinizde bu kıyılara uğramadan sakın dönüş yapmayın. 

OLIMPOS-64

Bir taraf deniz bir taraf orman

Kent merkezinden aracınızla Batı istikametine doğru ilerlediğinizde, şehir çıkışında sizi Beydağları Sahil Milli Parkı kucaklayacak. Bir yanınızda çam ormanları öte yanınızda masmavi akdeniz size yol boyunca eşlik edecek. Eğer aracı siz kullanmıyorsanız başınızı cama dayayıp hayallere dalmayı unutmayın.

Antalya’nın en güzel koyu

Antalya’dan aracınızla yaklaşık 50 dakika sonra ulaşacağınız Phaselis Antik Kenti kavşağından geldiğiniz istikamete doğru geri dönerek ulaşacağınız Alacasu Cennet Koyu, orman içerisinde küçük bir koyda denize girme imkanı sağlayacak size. Eğer burayı seçerseniz koyda denizle birleşen derenin kenarında oturup açık denize bakmayı unutmayın.

phaselis-38

Phaselis’te tarihe yolculuk

Eğer tarihi bir liman kentinde Akdenizin tadını çıkarmak istiyorsanız, Phaselis Antik Kenti kavşağından içeri girmeyi unutmayın. Girişin ücretli olduğu antik kentte günübirlik ziyaretçiler için her imkan düşünülmüş. Burada gün boyu hem denizin tadına varabilir hemde tarihi kentti ziyaret ederek geçmişe yolculuğa çıkabilirsiniz.

Antalya’nın en güzel rotası

Beydağları Sahil Milli Parkı boyunca uzanan d-400 karayolu Türkiye’nin en muhteşem güzeliklerine ev sahipliği yapar.  Yazın bu güzergah yoğun olsada görülmeye değer birçok güzelliğe ulaştırır sizi.

çıralı-21

Antalya’nın en temiz denizi Çıralı

Antalya’dan yaklaşık 1 buçuk saat sonra Çıralı sapağı karşılar sizi yol üstünde. Küçük bir köy olan Çıralı, sahilinde careta carettalara ev sahipliği yapar.  Küçük otelleri, pansiyonları ve kamping alanlarıyla tatilcilere alternatif bir eğlence sunan Çıralı, huzuru arayanların tercih ettiği küçük bir tatil köyü.

OLIMPOS-35

Olimpos çok eskiden günümüze

Çıralı sapağının hemen ardından Olimpos kavşağı karşılar sizi yol üzerinde. Köye inmeden önce kavşakta bulunan işletmede oturup çay içerek katettiğiniz yolun muhasebesini yapmayı unutmayın. Bu ayrımdan köye ulaşmak yaklaşık 15 dakikanızı alacaktır. Vadi içerisinde konumlanan köy, Olimpos Antik Şehri’ne ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’nın güney sahillerinde Phaselis’ten sonra ikinci önemli liman kenti olan Olympos, adını Torosların batı uzantılarından 2375 m yükseklikteki Olimpos Dağı’ndan (Tahtalı Dağı) alıyor. Ücretli olarak girilen tarihi  kent bir limana açılıyor. Halen kazı çalışmalarının devam ettiği antik kent, Likya birliğinin en önemli şehirleri arasında bulunuyor.

(HS)  

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin