Antalya: Cumhuriyet Meydanı’nı tanıyamayacaksınız

2157
antalya2

Tatil

Antalya’nın en önemli meydanı yakında bir buçuk katı büyütülecek ve yeni bir düzenlemeden geçecek. Kurulacak seyir teraslarıyla herkes deniz manzarasının keyfini çıkarabilecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı’nı yeniden düzenleyecek ve bir buçuk kat büyütecek. Görsel kirlilik yaratan bölümler yaşam alanına dönüştürülecek, yeni seyir teraslarıyla Antalyalılar Kaleiçi ve Akdeniz’le buluşacak. Bu konuda başlatılan proje çalışmaları tamamlandı. Belediyeden yapılan açıklamaya göre meydan yaza yenilenen yüzüyle girecek. Proje bittiğinde bu ünlü meydana gittiğinizde güzel bir görüntü ile karşılaşacaksınız. Peki belediye bu bölgede neler yapmak istiyor? Aşağıda çalışmaların yapılacak yenilikleri okuyabilirsiniz:

“Belediye şirketi ANTEPE A.Ş. tarafından hazırlanan projede, Atatürk Anıtı, Tophane Çay Bahçesi ve Cumhuriyet Meydanı’nın özgün yapısı korunuyor. 4 bin 700 metrekarelik mevcut meydan, atıl alanlar kullanılarak, batıda dükkanların bulunduğu alana ve güneyde AKEV Çay Bahçesi’ne doğru 2 bin metrekare daha büyütülüyor ve 6 bin 700 metrekareye çıkıyor.  Birçok etkinlik, miting ve kutlamaya ev sahipliği yapan meydan, büyüyen Antalya’nın ihtiyacına cevap verecek şekilde genişliyor.

KADEMELİ SEYİR TERASLARI İLE DENİZ İZLENECEK

Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan Yeni Cumhuriyet Meydanı Projesi’nde meydandan ve insan sirkülasyonundan kopuk halde bulunan Tophane Çay bahçesinin arkasındaki kirlilik yaratan dükkanlar kaldırılıyor ve genişletilen meydanın altına alınıyor. Buradaki mevcut ağaçların tamamı korunuyor. Açığa çıkan 3 bin 500 metrekarelik bu alan teraslama yapılarak, meydan ve Cumhuriyet Caddesi ile ilişkili hale getiriliyor. Kademeli seyir terasları ile vatandaşların denizi izleme imkanı bulacağı bu alan, yemyeşil peyzajı ile Antalyalıların uğramadan gidemeyecekleri bir yaşam alanına dönüştürülüyor.

TOPHANE KORUNUYOR

Projede, Antalya tarihinin önemli bir parçası olan Tophane Çay Bahçesi olduğu gibi korunurken, meydanın güneyindeki Kaleiçi bağlantısını sağlayan bölüm, meydanın bir parçası olarak seyir terasına dönüştürülüyor ve insanların Kaleiçi ve denizin doyumsuz manzarasını izlemesi sağlanıyor. Projede Cumhuriyet Meydanı’nın tamamı, Başkan Menderes Türel’in ilk döneminde Valilik binasını yıkılması sonucu meydana dahil edilen bölümle bütünlük arz edecek şekilde yeşil diyabaz ve andezit taşlarla kaplanıyor. Hareketli ve renkli LED ışıklandırma sistemiyle donatılacak meydan, akşamları ayrı bir güzelliğe bürünecek.

YAZA KADAR BİTECEK

Atıl alanları işlevsel hale getirerek, hem meydanı genişletmeyi hem de Antalyalıları Kaleiçi ve Akdeniz’le buluşturmayı amaçlayan Antalya Cumhuriyet Meydanı ve Tophane Çay Bahçesi Düzenlemesi’nin ihale hazırlıklarında sona gelindi. Yakında ihale edilmesi beklenen projenin turizm sezonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Cumhuriyet Meydanı yaz mevsimine yenilenen yüzüyle girecek.

antalya

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin