Anne babalar dikkat: Metro duraklarında büyük tehlike

3112
metro

Tatil

Metro duraklarında dikkatsiz davranan anne babalar nedeniyle çocuklar büyük tehlike atlatıyor. Çocuğunuzun bir kaza kurbanı olmasını istemiyorsanız lütfen haberdeki tavsiyelere uyun.

Metrolar gündelik hayatımızın en önemli ulaşım araçlarından. İstanbul gibi büyük şehirlerde metro ulaşımı büyük önem kazanıyor. Bir günde sadece raylı ulaşım araçlarında 2.5 milyon insan seyahat ediyor. Bu kolaylıkların yanında can sıkıcı olaylarda da yaşanıyor. 2016 yılında üç vatandaşımız metrolarda trenin geçişi sırasında raylara atlayarak intihar etti. Bunun yanı sıra tansiyon, epilepsi hastası ve denge sorunu yaşayan yaşlıların raylara düşme tehlikesi oldukça yüksek.

Bazı duraklarda yolcu güvenliğini sağlayan koruyucu paneller varken İstanbul metro hattının neredeyse tamamında bunun yapılmamış olması, önümüzdeki zamanlarda benzer intihar ve kazalarla tekrar karşılaşabileceğimiz anlamına geliyor.

Son dönemlerde Avrupa’da da özellikle çocuklarla ilgili kaza haberleri basına yansıdı. Çocuklar genellikle anne babalarının bir anlık dikkatsizliği nedeniyle raylara düşüp tren altında kalıyor. Yetkililerin sık sık hatırlatmada bulunmasına rağmen hala dikkatsiz davranan insanlara rastlamak mümkün. Bu tür tatsız olayların yaşanmaması için şu tavsiyelerde bulunmak istiyoruz:

– Çocuğunuzu hiçbir zaman gözden ayırmayın

– Metro/Tramvay duraklarında hiçbir zaman rayların üzerinden geçmeyin, çocuklara kötü örnek olmayın

– Tren yaklaşırken daima çizginin arkasında bekleyin, çocuğunuza da bunu öğretin

– Çocuk arabasının her zaman frenini çekin, siz fark etmeden hareket etmesini önlemiş olun

– Çocukların treni beklerken oynamasına/koşmasına izin vermeyin

– Trene binip veya inerken çocuğunuzun kapı önündeki aralığa sıkışmaması için özen gösterin

Yazar: Barbaros Alayoğlu

metro2
Bazı duraklardaki koruyucu paneller tatsız olayların yaşanmasını engelliyor. Yer: İstanbul

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin