Anne babalar bu gece dikkat: Çocuklarınız sakat kalabilir

2734
cocuk

Tatil

Avrupa’da yeni yıl kutlamalarının bir parçası olan havai fişekler bilinçsiz kullanıldığında büyük bir tehlike haline geliyor. Anne babalara bugün büyük görev düşüyor.

Bu gece yine milyonlarca havai fişek atılacak, Avrupa’da yeni yıla giriş kutlamaları yapılacak. Gökyüzünde güzel bir manzaraya yol açan hava fişekler ve maytaplar, bilinçsizce kullanıldığında önemli sağlık sorunlarına ve sakatlanmalara yol açıyor. Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda kişinin eli yandı veya parmağı koptu. Güvenlik güçleri bu nedenle bu tür maddeler kullanacak herkesi uyarıyor. Eğer çocuklarınızın sakat kalmasını istemiyorsanız ne tür havai fişek ve maytap attıklarını denetleyin, olabilecek tehlikelere karşı uyarın. Özellikle çocukların bu konuda kendilerine bilgi verecek kişilere ihtiyacı var.

Yurtdışından kaçak getirilen ve piyasada uygun fiyata satılan havai fişekler ise bir başka sorun. Bu tür ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, sadece mağazalardan satın alınan denetlenmiş ürünlerin patlatılmasını tavsiye ediyor. Geçtiğimiz günlerde Polonya’dan Avrupa’nın değişik ülkelerine kaçak yollarla sokulan çok sayıda havai fişek ve maytaba el konuldu.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin