Ankara’da toplu ulaşımda HES kodu zorunlu hale geldi

72
HES kodu
Foto:https://www.ankara.bel.tr/

Tatil

Ankara’da toplu ulaşımda HES kodu zorunlu hale geldi

Koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmalarını sürdüren Ankara Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma araçlarında HES kodu uygulamasını başlattı.

İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun toplu taşıma araçlarında HES kodu uygulamasına geçilmesi yönündeki kararının ardından EGO Genel Müdürlüğü hazırlıklarını tamamladı. Yeni uygulama ile tam Ankarakart sahipleri 16 Ekim 2020 tarihine kadar kartlarını “www.ankarakart.com.tr” adresi üzerinden kişiselleştirebilecek.

EGO Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Toplu taşıma araçlarında HES kodu uygulama zorunluluğu kararı nedeniyle tam Ankarakart kullanan vatandaşlarımızın toplu taşıma hizmetlerinde herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamaları için ulaşım kartlarını “www.ankarakart.com.tr” sitesine üye olarak kişiselleştirmeleri gerekmektedir” denildi. Aktif görünen 4 milyon 881 bin 473 adet tam Ankarakart’ın daha önce 301 bin 93’ü daha önce kişiselleştirilmişti.

Ankarakartlar nasıl kişiselleştirilecek?

Toplu taşıma kartlarının kişiselleştirme işlemi için “www.ankarakart.com.tr” sitesinde yer alan “ANKARAKART Online İşlemler, ANKARAKART Tanımlama” menüsüne girilerek, kartların ön ve arka yüzünde yazılı kart numaralarının yazılması gerekiyor. Online işlemlerde açılan hesaptan Ankarakartlarını tanımlayanlar; hem kart hareketlerini inceleyebilecek hem de çalınma ya da kaybolma durumunda kartlarında kalan bakiyeyi yeni tam Ankarakartlarına yükleyebilecek.

Ankara’dan sonra İstanbul’da da uygulanacak

Öte yandan Ankara’dan sonra İstanbul’da da toplu ulaşımda HES kodu dönemi başlıyor. İstanbulkart ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında entegrasyonunun sağlanması için BELBİM ile bakanlığın teknik ekipleri gerekli teknik entegrasyon çalışmalarını sürdürüyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin