Ankara’da koronavirüs başvuruları dörtte bire düştü

28
koronavirüs

Tatil

Ankara’da Koronavirüs başvuruları dörtte bire düştü

Koronavirüs salgınında yen, vakalardaki artışla dikkat çeken Ankara’dan bu kez iyi haber geldi. Yeni vaka başvurularında dörtte üçlük bir düşüş yaşandığı belirtiliyor.

Ankara Şehir Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Ahmet Surel, Koronavirüs salgınında Ankara’nın durumunun daha iyi olduğunu söyledi. Vaka artış hızında büyük bir azalma olduğuna dikkat çeken Surel, “Günlük Koronavirüs endişesiyle polikliniklerimize başvuran kişi sayısı en yoğun zaman göre 4’te bire düştü. En yoğun zamanda da sadece Covid-19 polikliniklerimizde bir yoğunluk görüldü, onun dışında diğer servislerde öyle bir yoğunluk yoktu. Yapılan test sayımız da düştü. İnsanlar artık ‘acaba bende bu var mı’ diye gelmiyor. O evham da toplumda dindi. Şükürler olsun kontrol altında. Şu anda ikincil ve üçüncül sonuçlarını yönetmekle uğraşıyoruz. Yani mesela enfeksiyonu geçiren çocuk hasta grubunda geçirdikten sonraki süreçte bir alevlenme olabiliyor. Ve enfeksiyonu geçiren erişkin hasta grubunda akciğer kapasiteleri, vücut aktiviteleri sonraki süreçte bir şekilde etkilenebiliyor. Onlara yönelik fizik tedavi ve takip süreçlerini şu anda organize ediyoruz. Çünkü Koronayı geçiren vatandaşlarımız günlük hayatından bir şeyler kaybetmesin istiyoruz. Şu an daha çok tedavi aşaması var; ama rehabilitasyon da ağırlık kazanmış durumda.” diye konuştu.

Yoğun bakım doluluğu yüzde 60-65 civarında

Diğer yandan salgınla mücadelede merkez durumunda olan Ankara Şehir Hastanesi’nin Koronavirüs hastalarına ayrılan yoğun bakım alanlarının doluluk oranı yüzde 60-65 civarında. Hastanede salgın başından bu yana normal tedaviler de devam ettiriliyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin