Ankara – Sivas arası 2 saate düşüyor

336
Ankara

Son yıllarda yapılan hızlı tren sayesinde birçok şehir arasında ulaşım süresi kısalıyor. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinde çalışmalar devam ediyor. Hızlı tren ile Ankara – Sivas arasındaki seyahat süresi 12 saatten 2 saate düşürecek ve konforlu seyahat imkanı sağlayacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 9 Ağustos Cuma günü gerçekleştirdiği Yozgat programı kapsamında inşa çalışmalarının geceli gündüzlü yoğun şekilde devam ettiği Ankara-Sivas YHT projesinin Sorgun şantiyesinde incelemelerde bulundu.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’dan projede devam eden çalışmalar hakkında bilgi alan ve beraberindeki heyetle birlikte ray serim çalışmalarını da inceleyen Oktay yaptığı açıklamada, Türkiye’nin her tarafından, her köşesinde tüm yatırımların belirlenen takvime göre tüm hızıyla sürdüğünü anlattı.

Oktay, şunlar kaydetti: “Burada da yüksek hızlı tren projemiz Ankara- Sivas arası 810 kilometrelik bir hat 405 gidiş, 405 geliş. Hamdolsun çalışmalar oldukça iyi, yerinde tespit ettik. Detaylı brifing aldık. Kısmet olursa bu yılsonu itibarıyla neredeyse test sürüşlerine yavaş yavaş başlıyor olacağız ama kısmet olursa da 2020 sonu itibarıyla bu hattı tamamlamayı aruz ediyoruz. Ulaştırma Bakanlığımız ve tüm birimlerimiz Devlet Demiryollarımız bu programa göre çalışmalarını yürütüyorlar. Buna göre de kaynak aktarımları devam ediyor.”

Mevcut konvansiyonel hatla Ankara- Sivas arası yolculuğun 12 saat sürdüğüne işaret eden Oktay, “YHT tamamlandığında bu iki saate düşmüş olacak. Bir saat Yozgat- Sivas arası, bir saat Yozgat- Ankara arası olacak. Oradan diğer hatlara entegre olacağı için İstanbul’a kadar entegre etmiş oluyoruz. Bin 213 kilometre şu an itibarıyla YHT hattımızı filen tamamlamış durumdayız. Burayı da inşallah tamamladığımızda ilave hat olarak sıfırdan başladığımız bu alandaki yatırımlarımızı hızlandırıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: www.tcdd.gov.tr

(G.Ş)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin