Anadolu’yu trenle keşfedin, yolda olmanın tadına varın

374
Anadolu

Tatil

Anadolu doğası, kültürü ve tarihi geçmişle Dünya’nın en zengin coğrafyalarından birisi konumunda. Sizde bu birikimi sindire sindire yaşamak isterseniz, tren yolculuğu tam size göre… 

Türkiye’de 1980’li yılların ardından karayolu taşımacılığına önem verilmesinin ardından geçtiğimiz birkaç yıla kadar sadece binmek zorunda olanların kullandığı trenler, son yıllarda popüler bir seyahat aracına dönüştü. Sizde seyahatiniz esnasında hızdan hoşlanmayanlardansanız tren yolculuğu tam size göre.

anadolu

Anadolu’nun güzellikleri bu güzergahlarda

Yolculuk esnasında dağları, tepeleri, tünelleri, vadileri, tren yolu boyunca akan dereleri seyrederek, hayaller kurmak istiyorsanız işte bu rotalar tam size göre.  

anadolu

İç Anadolu’dan Ege’ye

Ankara İzmir arasında düzenli olarak her gün sefer yapan İzmir Mavi Treni, güzergahı boyunca Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Manisa illerini geçip  İzmir’e ulaşmaktadır. İzmir Mavi Treni pulman, yataklı ve yemekli vagonlardan oluşmaktadır. Ortalama 14 saat 30 dakika süren yolculuk, Kurtuluş Savaşı’nın kazanıldığı topraklarda geçer. Ankara’da her akşam 19.00’da hareket eden tren, ertesi gün saat saat 09.36 tarihi Basmahane garına giriş yapar. İzmir Mavi Treni’nde pulman vagonlar koltuk, yataklı vagonlar ise her kabinde 2 adet yataktan oluşmaktadır. Yataklı vagonda her kabinde mini buzdolabı, lavabo, elektrik prizi  bulundurulmaktadır. Ankara – İzmir arasında bir kişilik pulman ücretinin 62 TL olduğu hatta yataklı vagon ücreti ise 187 Tl olarak belirlenmiş durumda.

anadolu

Akdeniz’i Ege’ye bağlıyor

Isparta (Burdur) – İzmir ( Basmane) hattında hergün karşılıklı olarak işlemekte olan Göller Ekspresi, toplamda 262 yolcu kapasiteli 4 vagon bir trendir.  Isparta’dan hergün 22:00’de hareket eden trenin ortalama seyahat süresi 8 saat 30 dakikadır. gül diyarı Isparta’da kalka tren Burdur, Denizli ve Aydın üzerinden İzmir’e ulaşmaktadır. Yol boyunca irili ufaklı 10’larca gölü seyredebilceğiniz güzergahta Teke Yöresi’nin doyumsuz manzarasıyla tolculuğunuza deva edersiniz.Gölller Ekspresi’nin bir kişilik pulman ücreti ise 50 TL.

anadolu

Doğu’ya yolculuk

Ankara Garı’ndan kalkarak Kars giden Doğu Ekspresi, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum illerinden geçer. Orta Anadolu’nun bozkırından Doğu Anadolu’nun yüksek platolarına yapılan yolculuk 24 saat sürer. Her akşam Ankara Garı’ndan 18.00’da hareket eden Doğu ekspresi ertesi gün aynı saatte Kars’a ulaşır. Uzun seyahat treni olan Doğu Ekspresi’nde pulman, örtülü kuşetli, yemekli ve yataklı vagonlar yer alır. Doğu Ekspresi ile pek çok yolcunun tercih ettiği bir ulaşım aracı olmuştur. Doğu Ekspresi seyahat boyunca yolculara eşsiz manzaralar sunar. Doğu Ekspresi bilet fiyatları yolcuların tercih ettiği vagon sistemine göre değişiklik göstermektedir. Yolcular biletlerini pulman yolcusu, yataklı vagon yolcusu ve yemekli vagon yolcusu olarak alabilmektedir. Ücreti 48 TL olarak belirlenen trende, yataklı vagonu tercih etmek isteyen yolcular bilet fiyatının üzerine tek kişilik yataklar için 70 ile 90 TL arasında bir fark ödemektedir. Doğu Ekspresi en fazla tercih edilen ana hat trenlerinden biri olduğu için yolcuların seyahat edecekleri tarihten öncesinde biletlerini almaları veya rezervasyon ettirmeleri gerekir.

(HS)

Fotoğraflar: TCDD Taşımacılık Facebook Sayfası

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin