Aman dikkat: Karşınıza her an çıkabilir

1723
ayı

Tatil

Son yıllarda Türkiye’de sayıları hızla artan ayılar özellikle yaylalarda büyük tehlike oluşturuyor.

Son yıllarda dağ köylerine kadar inerek mezarları talan eden, arı kovanlarını parçalayarak bu sektöre ciddi anlamda zararlar veren ayıların hedefinde bu kez boş yayla evleri vardı. Doğu Karadeniz yaylalarındaki boş evlerin ahşap kapılarını kırarak içeri giren ayıların, yiyecek bulmak için evlerin altını üstüne getirmeleri ilk kez karşılaşılan bir olay değil.

Uzmanlar Türkiye’nin birçok bölgesinde ayı sayısının çok arttığını belirtiyor ve buna bağlı olarak her yıl onlarca insanımıza karşı ayı saldırılarının meydana geldiğini ve bu saldırılar sonucunda ölümler ve ağır yaralanmalar yaşandığını hatırlatıyorlar.

Çevrecilik ve hayvan severlik çerçevesinde koruma altında olan ayıların alınacak tedbirlerle sayılarının mutlaka azaltılması gerekiyor. Kırsal bölgede yaşayan veya turistik amaçla etkinliklere katılan insanların ayılarla karşılaşma olasılığı oldukça yüksek. Bölge insanlarının yasak olmasına karşın, olabilecek tehlikelere bir önlem olarak kaçak olarak ayı avına çıktığı biliniyor.

Ayı ile karşılaşma ve olası saldırıda yaralanma beraberinde ruhsal sorunları da getiriyor. Bundan doğa turizminin de büyük zarar göreceğinin altı çizilirken, konunun acil olarak ele alınması bekleniyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin