Alsancak Punta Bölgesi de yayalaştırılıyor

41
Alsancak Punta
Fotoğraf:www.izmir.bel.tr

Tatil

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alsancak’ın yayalaştırılma projesini harekete geçirdi. İzmir’in en önemli eğlence kültür bölgelerinden Alsancak’ta yayaların daha özgür hareket etmesini öngören projeye göre; Büyükşehir Belediyesi Bornova Sokağı olarak bilinen 1469 Sokağı yayalaştırma kararını aldı. UKOME’nin araç trafiğinin kısıtlanmasını öngören kararı sene sonuna kadar uygulanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, Ulaşım Dairesi Başkanı Mert Yaygel ve Konak Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ulvi Dülger’in katıldığı toplantıda yayalaştırma projesi konusunda semtte yaşayan ve çalışanların fikirleri soruldu. Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda projeyi tanıtan Eser Atak, Alsancak’taki Punta Bölgesi’nin yaya öncelikli alana dönüştürülmesini planladıklarını belirtti.

Bornova Sokağı ile bu çalışmanın ilk adımı atacaklarını ifade eden Atak, “En yakın ve güzel örneklerden biri Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi. Buradaki işyerlerinin ne kadar kazançlı ve değerli olduğu herkesin malumu. Bornova Sokağı da yaya trafiğinin çok yüksek olduğu ve fakat çok zor yürünebilen bir sokak. Yıl sonuna kadar bu sokağı yayalaştırmayı ve araç trafiğine kısıtlama getirmeyi hedefliyoruz. Hazırladığımız avan projenin, uygulama öncesi en doğru şekilde kesinleştirilmesi için görüşlerinizi, önerilerinizi dinlemek istiyoruz. Tasarım aşamasına gelindiğinde dezavantajlı grupları da kapsayan bir erişilebilirlik seviyesi ortaya çıkacak. Yayalaştırılmış Bornova Sokağı sakinleriyle beraber tasarlanacak” diye konuştu.

Alsancak’a gelenleri daha da ferahlatacak olan yayalaştırmanın sene sonuna doğru uygulanması planlanıyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin