Almanya’ya göre Ruanda Türkiye’den daha güvenli

799
Almanya

Tatil

Almanya’ya göre Ruanda Türkiye’den daha güvenli

Almanya’nın Türkiye’ye seyahat uyarısını kaldırmaması son haftaların en çok tartışılan konularından. Hem Türkiye’de turizmden geçimini sağlayanlar, hem de Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızı ve milyonlarca Alman turisti yakından ilgilendiren bu konu dün yine gündeme geldi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Almanya’ya gelerek Alman yetkililerle Berlin’de resmi temaslarda bulundu. Türkiye’nin koronavirüs ile ilgili yaptığı çalışmalar ve alınan önlemler hakkında bilgi verildi. Yani Almanlar’a “Türkiye güvenli bir ülke” mesajı verildi. Aslında hedef, Almanya’nın ve Avrupa’nın Türkiye’yi riskli ülkeler listesinden çıkarması ve herkesin herhangi bir sorunla karşılaşmadan Türkiye’ye tatile gitmesi ve dönmesiydi. Ancak Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas bu yönde bir açıklama yapmadı.

Verilere bakıyoruz

Maas, hangi ülkenin riskli, hangisinin güvenli olduğu konusunda değerlendirmeyi yaparken virüsle ilgili aktüel verilere bakıldığını söyledi. Ancak bakanın bu açıklaması basın toplantısını izleyen özellikle Türk basın mensuplarına pek yeterli gelmedi. Kısa süre önce aralarında Ruanda’nın da bulunduğu ülkelerden gelenlerin Avrupa Birliği’ne sorunsuz seyahat edeceği açıklanmıştı. Yani AB Ruanda’yı güvenli, Türkiye’yi riskli olarak tanımladı.

Kafalarda soru işaretleri kaldı

Bilindiği gibi Türkiye’nin verlilerine bakıldığında bir çok Avrupa Birliği ülkesinden daha güvenli durumda. Peki Ruanda gerçekten de Türkiye’den daha mı güvenli? Afrika kıtasındaki 12 milyon nüfuslu küçük ülkenin sağlık sistemi ve aldığı önlemler AB standartlarında mı? Yoksa AB’nin elinde Ruanda ile ilgili detaylı veri yok mu? Veri olmaması bu ülkenin güvenli olduğu anlamına mı geliyor? Bütün bu sorular cevap bekliyor.

Almanya kararından vazgeçmedi

Berlin’de yapılan görüşmede Türk tarafı “Seyahat uyarısını anlamıyoruz” mesajı verdi. Hatta bunun bir “siyasi karar” olduğu ima edildi. Geçtiğimiz yıl 5 milyon Alman turistin Türkiye’ye tatile gittiği hatırlatıldı. Almanya’nın aldığı kararın “Hayal kırıklığı” yarattığı bir kez daha söylendi. Ancak anlaşılan Almanya kararından şimdilik vazgeçmeyecek. Yani hem Alman turistler Türkiye’ye tatile gönül rahatlığı ile gidemeyecek, hem de Türkiye’den dönüşte 14 gün karantina engeli olacak. Elbette test yaptırıp karantinadan kurtulmak mümkün. Ancak yine de bir çok kişi “Buna ne gerek var. Ben test yaptırdıktan sonra yolculuk esnasında virüs kaparsam ne olacak?” diye haklı olarak eleştiride bulunuyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin