Almanya’ya geri getirilenlere 1000 Euro’ya kadar fatura

2989
fatura

Tatil

Almanya’ya geri getirilenlere 1000 Euro’ya kadar fatura

Koronavirüs salgını başladığında uçuşların iptal olması nedeniyle yurtdışında mahsur kalan onbinlerce kişi, Alman hükümetinin kurtarma operasyonu sayesinde özel uçuşlarla evine dönebilmişti. Almanya bu sayede 67 bin kişinin ülkeye dönmesini sağlamıştı Aralarında Türkler’in de bulunduğu bu kişiler şimdi uçuş masraflarının bir kısmını kendi cebinden ödemek zorunda kalacak. Hatta ilk 1000 kişiye fatura gönderildi bile. Alman basınında yer alan habere göre yolcu başına 200 ile 1000 Euro arasında fatura kesilecek. Kişinin hangi ülkeden Almanya’ya getirildiğinin önemi var. Ülke ne kadar uzaksa, ödenmesi gereken miktar da o kadar yüksek.

94 milyon Euro harcandı

Almanya 67 bin kişiyi geri getirmek için toplam 94 milyon Euro harcamıştı. Yolcuların ödeyeceği pay ile bu masrafların yüzde 40’ının karşılanacağı belirtiliyor. Mart ayındaki kurtarma operasyonunda tur şirketlerinden tatil satın alanlar ücretsiz geri getirilmişti. Bu kişilerle beraber Almanya’ya getirilen kişi sayısı 240 bini bulmuştu.

65 farklı ülkeden geldiler

Alman devleti toplam 260 özel uçuş düzenlemesi sağlarken 65 farklı ülkeden kişiyi Almanya’ya geri getirmişti. Verilen bilgiye göre 67 bin kişiden 56 bini Alman vatandaşı, 7600’ü AB vatandaşı, 3650 kişi de AB dışı ülkelerden gelenler.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin