Almanya’ya dönüşte karantina var mı?

10745
karantina

Tatil

Almanya’ya dönüşte karantina var mı?

Günlerdir Türkiye’de evde karantina var mı yok mu diye tartışmalar olmuştu. Dün ise nihayet böyle bir uygulamanın olduğu, ancak bugün itibari ile kaldırıldığı açıklandı. Yurtdışında yaşayan ve Türkiye’ye seyahat etmeyi planlayan yüzbinlerce vatandaşımız rahat bir nefes aldı. Ancak tam bu sorun bitti derken bu defa da “Almanya’ya dönüşte karantina olacak mı?” sorusu gündeme geldi. www.turizmavrupa.com okurları “Türkiye’den döndükten sonra 14 gün evde kalmak zorundamıyız” diye sorular yönelttiler.

14 gün karantina var

Bilindiği gibi Almanya Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını ağustosa kadar uzattı. Yani Türkiye ne yazık ki hala riskli bölgeler arasında gösteriliyor. Şu an geçerli olan uygulamaya göre AB ve Schengen dışı ülkelerden gelenlere Almanya’ya dönüşte 14 gün ev karantinası var. Yani kişi bu sürede dışarı çıkmamalı, kimseyle görüşmemeli. İşe gitmek zorunda olanlar için elbette zor bir durum. Kişi ayrıca Almanya’ya gelir gelmez sağlık dairesine başvurmalı.

Karar değişebilir

Şunu belirtmek gerekir ki Koronavirüs döneminde uygulamalar kısa sürede değişebiliyor. Benzer bir durum Almanya için de geçerli. Almanya yakın zamanda Türkiye ile ilgili bir karar alıp “karantina yok” da diyebilir. Ancak şu an karantina uygulaması devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya’daki bazı eyalet mahkemeleri üçüncü ülkelerden gelenlere genel bir karantina uygulanamaz diye karar verdi. Örneğin vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya’da. Ancak bu kararın uygulamasında bir farklılık olup olmadığı bilinmiyor.

Para cezası 150 Euro

Konuyla ilgili açıklama yapan Alman Otomobil Kulübü ADAC, evde karantina uygulamasına aykırı davrananların 150 Euro para cezası alacağına dikkat çekti.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

8 YORUMLAR

  1. Dusseldof da tum sirketce evden calisiyoruz Agustos ayinda Istanbula 2 hafta tatile gelecegim. Dondugumde yine evde kalip calismaya devam edecegim. Sorun olur mu? Ev karantinasiyla ne anlatiyorlar ayrinti bekliyorum. Disari cikmamak baskalariyla gorusmemek disinda baska bir zorunluk var mi?

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin