Almanya’daki Türkleri böyle kandırıyorlar

131
Almanya'daki Türkleri

Tatil

Son yıllarda telefon ile birçok insanı maddi manevi zarara sokan dolandırıcılık yöntemleri arttı. Bu yüzden yetkililer telefonlara dolandırıcılıkla ilgili bilgi mesajları gönderiyor. Fakat insanları kandırarak kolay yoldan para elde etmek isteyenler hala her yolu denemeye devam ediyor. Türkiye’de telefon dolandırıcılığında para elde etmek için birçok yöntem denendi ve hala devam ederken, benzer olaylar yurtdışında da yaşanıyor. Örneğin Almanya’da telefon dolandırıcıları oldukça tehlikeli olmaya başladı. Almanya’daki Türkleri böyle kandırıyorlar.

Türkiye’de  telefon dolandırıcıları, İstanbul, Muğla ve Antalya üzerinden Almanya’da belirledikleri kişileri arayarak “ Ben polisim, ben savcıyım. Banka hesabınızdaki paranız tehlikede “ifadeleriyle birçok kişinin banka hesaplarına ulaşarak para elde etmeye çalıştılar. Bu dolandırıcılık sistemi ile şu ana kadar 3 milyon Euro para elde ettiler.  Alman ve Türk polisi birlikte hareket ederek Alman, Türk, Polonyalı ve Brezilyalı olan şüpheli kişileri gözaltına aldı.

Almanya’daki Türkleri böyle kandırıyorlar

Türk Adalet Bakanlığı insanların mağdur olmaması için nelere dikkat edilmesi konusunda bilgilendiriyor. Bilgilendirmeye göre;

Öncelikle kendinizi dolandırıcılıktan koruyabilmek için aklınızda tutabileceğiniz bazı ipuçları vardır.

  • Kişisel bilgilerinizi güvende tutun. Banka şifreleri, telefonunuza ait şifreler, sosyal medya hesaplarınıza ait şifreler ve kimlik bilgileri gibi özel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.
  • Şifrelerinizi düzenli olarak değiştirin.
  • Rehberden rastgele telefon numaralarını arayarak satış yapmaya çalışan kişilere karşı temkinli olun. Onlara sizi ikna edebilecekleri kadar geniş bir zaman tanımayın.

Dolandırıcıların en sık kullandığı yöntemlerden olan telefon dolandırıcılığında insanlar kandırılıp tuzağa düşürülmektedirler. Faillerin bunu yaparken kullandıkları bazı yöntemler ile bu konuda aklınızda bulunması gerekenler şunlardır:

  • Dolandırıcıların kullanmakta olduğu belli telefon numaraları bulunmaktadır. Bu numaralar genellikle geri arandığında ulaşılmayan telefonlardır. Numaralar alan kodları ile başlayabileceği gibi, ülke kodları ya da 0850 ile de başlayabilmektedir.
  • Kendisini polis, savcı ya da asker şeklinde tanıtan dolandırıcılar genellikle “suça karıştınız”, “terör örgütüne yardımda bulundunuz” gibi ithamlarda bulunarak para talep etmektedir. Unutmayınız kamu görevlileri hiçbir zaman sizi telefonla arayarak para talep etmez.
  • Kendisini banka çalışanı, sigorta temsilcisi olarak tanıtan dolandırıcılar  otomatik ödeme talimatı ile faturalarını kolayca ödeme imkanı, sağlık sigortası fırsatları gibi kampanyalar sunarak mağdurların kredi ya da banka kartı numarasını elde etmeye çalışmaktadırlar.

Böylece kart bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar, mağdurların banka hesaplarını boşaltmakta, kredi kartlarından diledikleri gibi çekim yapabilmektedir.

  • Dolandırıcılar KOSGEB’e hibe için başvuruda bulunan kişileri de hedef almaktadır. Telefonla yaptıkları aramalarda kişilere, “başvurunuz kabul edildi ancak, kargo masrafları için …..hesap numarasına ödeme yapmanız gerekmektedir” şeklinde bilgi verip, mağdurları KOSGEB başvurularının kabul edildiğine inandırıp verdikleri hesap numarasına para transferi yapmalarını sağlayarak kişileri dolandırmaktadırlar.
  • Özellikle herhangi bir icra borcu bulunan kişilere yönelik kullanılan bir dolandırma yönteminde de vergi ödemesi yapan kişiler hedef alınmaktadır. Kişilerin cep telefonlarına “… nolu dosyanızın …tutarda borcu bulunmaktadır. Borcu …nolu hesap numarasına ödemeniz gerekmektedir” şeklinde kısa mesaj gönderilmektedir. Korkuya kapılan vatandaşların çoğu araştırmaya gerek duymadan ilgili hesap numarasına ödeme yapıp dolandırılmaktadırlar.
  • Arama bildirme yöntemi ile de kısa mesaj yoluyla dolandırıcılıklar yapılmaktadır. Aslında sizi hiç aramamış olan bir kişinin numarası size “05xx xxx xx xx” nolu telefon sizi …saatinde aradı” şeklinde mesaj olarak gönderilmektedir. Bu telefon numaraları belli bilgisayar programları ile arama yaptığınızda sizden belli tutarlar tahsil etmektedir.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin