Almanya’daki sürücüler dikkat: Artık hız ölçümü böyle yapılacak

3063
hız

Tatil

Almanya’daki sürücüler dikkat: Artık hız ölçümü böyle yapılacak

Sürücülerin en çok korktuğu unsurların başında radara yakalanmak gelir. Aniden patlayan radar hız ihlalinde bulunan sürücünün adete korkulu rüyasıdır. Ancak teknoloji geliştikçe polisin hız ölçme yöntemleri de değişiyor. Almanya’da Hannover civarında denenen “Bölgesel hız ölçümü” yakında ülke geneline yayılabilir.

Ortalama hıza bakılıyor

Avrupa’da bazı ülkelerden de tanınan sistemde geçilen ilk noktada aracın plakası görüntülenip kaydediliyor. İkinci noktada da aynı işlem yapılıyor ve aracın geride bıraktığı mesafeyi ortama ne kadar hızla kat ettiği hesaplanıyor. Ortalamanın üzerinde olan araç hızlı gitmiş sayılıyor ve sürücü ceza alıyor.

Mahkeme yasakladı

Hannover’in güneyindeki 6 nolu karayolunda denenen bu sistem bir süre önce hukuksal sorunlarla karşılaşmış ve mahkeme kararıyla yasaklanmıştı. Ancak daha sonra karara itiraz edildi ve şimdi Yüksek İdare  Mahkemesi yasak kararını kaldırdı. Yani yeni hız ölçme sistemine onay çıktı.

Ülke geneline yayılacak mı?

Uzmanlar bu kararın ardından yeni sistemin ülke geneline yayılma ihtimali olduğunu ancak şu an için böyle bir çalışma olmadığına dikkat çekiyorlar. Yetkililer, yeni sistemin de daha pahalı olduğunu da vurguluyorlar.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin