Almanya’da “yastık altı” birikim 235 milyar euro

123

Tatil

Almanya’da bankaların “negatif faiz” uygulaması vatandaşları giderek daha fazla nakit para tutmaya itiyor. Almanya’da toplam yastık altı birikim yaklaşık 235 milyar euroyu buldu. Ülkede evlerde tutulan nakit para tasarruf miktarının 10 sene öncesine oranla yaklaşık iki katına çıktığı açıklandı.

Kişi başına birikim ortalama 2 bin 800 euro

DW Türkçe’nin haberine göre; Alman Bild gazetesi, 2009 yılında 102 milyar euro olan yastık altı nakit para miktarının günümüzde 235 milyar euroyu bulduğunu bildirmişti. Bu rakam ülke nüfusu 83 milyon olarak kabul edildiğinde, kişi başına ortalama 2 bin 800 euro nakit birikim anlamına geliyor.

Negatif faiz bankalardan kaçırdı

Haberde, Hür Demokrat Partili (FDP) Frank Schäffler’in, Almanya’da birikim yapan vatandaşlar ve işletmeler negatif faizler nedeniyle, sermayelerinin bankalarda değer kaybına uğramasından endişe duydukları için nakit para tutmayı tercih ettikleri yönündeki sözlerine de yer veriliyor.

Merkez bankası doğruladı

Alman Merkez Bankası’ndan bir sözcü de gazetenin açıkladığı söz konusu rakamları teyit etti. Birikimler için ceza faizi uygulamasına ilişkin tartışmalar Avrupa Merkez Bankası’nın (EZB) para politikalarında esnekliğe gitmesi üzerine arttı. Merkez Bankasının eski verilerine göre bankaların yüzde 23’ü cari hesap veya tasarruf hesapları için negatif faiz uygulamasına gittiklerini beyan etti.

Negatif faiz 100 bin euro’nun üstüne uygulanıyor

Ancak bireysel hesaplarda bankaların çoğu, hesabında 100 bin Euro’dan fazla birikimi olan müşterilere negatif faiz uyguluyor.

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin