Almanya’da yaşayan Türklerin banka bilgileri paylaşıldı mı?

1331
yaşayan

Tatil

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren “Otomatik Bilgi Paylaşımı’’ ile ilgili yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Milletvekili Mustafa Yeneroğlu bu konuda açıklama yapmıştı. Haberi buradan okuyabilirsiniz.

Türk yetkililer tarafından yapılan açıklamadan sonra Alman yetkililer de açıklamada bulundu. Almanya Maliye Bakanlığı tarafından Sabah Gazetesi’ne yapılan açıklamada, Almanya’da yaşayan Türklerin Türkiye’deki bankadaki hesapları konusunda Türkiye’nin tek bir bilgi bile aktarmadığı kaydedildi. Açıklamada, anlaşmanın “karşılıklılık prensibine” dayandığı belirtilerek, “Türkiye bize herhangi bir bilgi vermediği için, bizim tarafımızdan da Türkiye’ye aktarılan herhangi bir bilgi yok” denildi.

Sabah’ta yer alan habere göre sözleşmeye taraf olan ülkelerin teknik altyapı tamamlandıktan sonra, “Bilgi vermiyorum” deme şansı yok. Medyada ve internet sitelerinde ileri sürüldüğü gibi bilgi paylaşımının 10 yıl geriye dönük yapılacağı da gerçek değil. Bilgi paylaşımı uygulamanın yürürlüğe girdiği yıldan sadece bir yıl geriye dönük yapılacak. Yıl içinde gerçekleşen hesap hareketleri ve vatandaşlık bilgisi gibi kişisel bilgiler paylaşılmayacak.

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz:

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin