Almanya’da sosyal medya paylaşımlarına dikkat: Ağır cezalar geliyor

380
sosyal medya

Tatil

Almanya’da sosyal medya paylaşımlarına dikkat: Ağır cezalar geliyor

Almanya’da, internetten nefret suçu işleyenler, başkalarını tehdit ya da taciz edenler “nitelikli suç” kapsamında ağır şekilde cezalandırılacak. Eyalet Temsilciler Meclisi, internet ve sosyal medya üzerinden işlenen nefret ve aşırı sağcı suçlarına ağır cezalar getiren yeni düzenlemeyi kabul etti.

Sanal suçlara daha ağır cezalar geliyor

Düzenlemeyle birlikte Facebook, Twitter ve benzeri sosyal medya platformlarında; aşırı sağcı ve ırkçı söylemlerle, halkı kışkırtan, taciz, tecavüz ve ölüm tehdidi içeren mesajlar ham hemen silinecek hem de paylaşımlarla ilgili olarak Federal Emniyet Teşkilatı’na bildirilecek. Söz konusu platformlar suçluların yakalanması için IP adreslerini de verecek.

Ayrıca cinayet ve terör gibi daha ağır suçlara karışan kişilerin sosyal medya hesap şifreleri mahkeme kararıyla yetkililere verilecek. Yeni düzenlemeyle internet yoluyla tehdit suçuna iki yıla, ölümle tehdit etmek suçuna üç yıla, hakaret suçu işleyenlere iki yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Öte yandan acil servislerde görev yapan doktor ve hasta bakıcılar gibi sağlık personeline saldıranlar, itfaiye, asker ya da polise yönelik saldırılarda olduğu gibi beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Kaynak: DW Türkçe

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin