Almanya’da okullara kızamık aşısı zorunlu oldu

724
Almanya

Tatil

Almanya’da Federal Meclis, 1 Mart 2020’den itibaren kreş ve okullarda kızamık aşısını zorunlu kılan yasa tasarısını onayladı.  Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte ebeveynler, yeni bir kreş ya da okula yazdırmadan önce çocuklarının kızamık aşısı olduğunu ispat etmek zorunda kalacak. Aksi takdirde aileler 2 bin 500 euroya kadar para cezasına çarptırılabilecekler.

Aileler ispat etmek zorunda

DW Türkçe’nin haberine göre; halihazırda bir kreş ya da okula giden çocuklar ise aşılı olduklarını 31 Temmuz 2021’e kadar ispat etmek zorunda. Alman yetkililer  aşı zorunluluğunun kreş, okul, sağlık hizmeti tesisi ve sığınmacı merkezlerindeki tüm çalışanlar için de geçerli olacağını sözlerine ekledi.

Ebeveynler şüpheyle yaklaşıyor

Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık gibi önlenebilir hastalıklara karşı yapılan aşıların etkili ve güvenli olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Ancak dünya genelinde birçok ebeveyn, internetteki dezenformasyon ya da bazı dini ve kültürel inançlar nedeniyle aşıların güvenliğini giderek daha fazla sorguluyor.

Almanya’da 501 kişi kızamığa yakalandı

Berlin merkezli Robert Koch Enstitüsü’ne göre, Almanya’da bu yıl 501 kişi kızamığa yakalandı. Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre, kızamığın bir ülkede yayılmasının engellenmesi için nüfusun yüzde 95’ine bağışıklık kazandırılması gerekiyor. DSÖ verileri 2011 yılında dünya genelinde yaklaşık 158 bin kişinin kızamıktan öldüğünü, son veriler ise 2017 yılında 110 bin kişinin öldüğünü ortaya koyuyor.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin