Almanya’da kredi ve kira ödemelerinde kolaylık sağlanacak

2772
Almanya

Tatil

Virüs nedeniyle zor günler geçiren halkın yükünü azaltmak isteyen Almanya, dün çok önemli bir karar alarak toplam 750 milyar Euro’luk yardım paketine yeşil ışık yaktı. Buna göre geçim sıkıntısı çekenlere daha kolay bir şekilde devlet yardımı ödenecek, kira ve banka taksitlerinde kolaylık sağlanacak.

Almanya şu kararları aldı:

Virüs krizinde kirasını ödeyemeyenlere çıkış verilemeyecek. Kiracı bir kaç ay ödeyemediği kirayı daha sonra geri ödeyebilecek. Buna karşılık ev sahibi de eğer bankaya ödemesi varsa bunu geçici bir süre için dondurabilecek.

Almanya Hartz IV adı verilen devlet yardımına onay çıkması hızlandırılacak. İnceleme eskisi kadar sıkı olmayacak. Artık sadece son bir ayın geliri dikkate alınacak.

İşyerlerinde “kısa çalışma” uygulanması için kolaylıklar sağlanacak, bu sayede işten çıkarmalar engellenecek.

İhtiyaç veya konut kredisinde ödeme zorluğu çekenler bankaya yazılı başvuruda bulunup ödemeleri kısa süreliğine dondurabilecekler. Ödemeler geciktiği için anlaşma iptal olmayacak, kişi ek faiz ödemek zorunda kalmayacak.

Aynı şekilde elektrik, gaz, su veya cep telefonu ödemelerinde güçlük çekenlere de kolaylık sağlanacak. Ancak bunun gerçekleşmesi için mutlaka yazılı başvuru  ve onay alınması şart. Bu uygulama 30 Haziran’a kadar geçerli olacak.

Emeklilerin şu ana kadar yılda sadece 6300 Euro ek para kazanmasına izin veriliyordu. Bunun üzerindeki miktarlarda emeklilik aylıklarında kesinti olabiliyordu. Bu sınır geçici bir süre için 44 bin 590 Euro’ya yükseltildi.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin