Almanya’da koronavirüsü ciddiye almayan Türklere tepki yağıyor

847
Türk

Tatil

Almanya’da koronavirüsü ciddiye almayan Türklere tepki yağıyor

Bu hafta Almanya’da yine bir Türk düğünü gündemdeydi. Koronavirüsün her geçen gün yayıldığı ülkede kısa süre önce yeni önlemler alındı. Devlet halkı korumak için maske takma, mesafe kuralına uyma ve kapalı alanların sık sık havalandırılmasını tavsiye ediyor. Durum kötüye giderken korona diye bir tehlike yokmuş gibi düzenlenen Türk düğünleri dikkat çekiyor. Geçtiğimiz haftalarda ülkenin farklı bölgelerinde yapılan ve yüzlerce kişiye virüs bulaşmasına, binlerce kişinin karantina altına alınmasına neden olan bu düğünlerin sonuncusu Berlin’de gerçekleşti.

Gelin ve damada da bulaştı

Alman Bild Gazetesi olaya geniş yer verdi. 25 Eylül’de Türk ve Arap 350 davetlinin katıldığı düğünde en az 48 kişiye koronavirüs bulaştı. Kimsenin mesafe kurallarına uymadığı, maske takmadığı, hatta sarılıp birbirini öptüğü düğünde saatlerce oyunlar oynandı. Hastalık belirtileri olmasına rağmen düğüne katılan gelinin bir bayan arkadaşının virüsü yaydığı belirtiliyor. Sonuç: Gelin ve damat dahil bir çok kişi virüslü. Tespit edilebilen yüzlerce kişi karantina altına alındı.

Herkes neden diye soruyor

Başkent Berlin başta olmak üzere ülke genelinde herkes “Neden” diye soruyor. Neden bu kadar sorumsuzca işler yapılıyor. Neden virüs yokmuş gibi davranılıyor? Neden salgın döneminde kuralların hiçe sayıldığı, yaşlısından gencine herkesin tehlikeye atıldığı düğünler düzenleniyor?

Haberimiz yoktu

Davetliler “Bize kimse maske takmamız gerektiğini söylemedi” diye açıklama yaparak herkesi şaşırttılar. Sanki aylardır koronavirüs gündemde değilmiş gibi her şeyden habersiz olduklarını iddia edenler, adeta düğün yapmanın ve kural tanımadan eğlenmenin doğal bir hak olduğunu savunuyorlar.

Alman Gazetesi’nin internet sayfasında düğünden video görüntülerini izlemek de mümkün: https://www.bild.de/regional/berlin/berlin-aktuell/feier-mit-folgen-ein-ja-wort-dutzende-infizierte-73262472.bild.html

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin