Almanya’da karayolları ücretli oluyor

4081

Tatil

Avrupa’da karayollarının kullanımı için ücret almayan nadir ülkelerden olan Almanya, bundan böyle „Pamuk eller cebe“ diyecek. Karayolu ücretleri belli oldu…

Almanya 2016’dan itibaren hem yerli, hem de yabancı araç sürücülerinden „Karayolu geçiş ücreti“ almayı planlıyor. Bugün (Pazartesi) Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt tarafından açıklanan ayrıntılara göre ister otoyolu kullanın, ister karayollarını her sürücüden ücret alınacak. Bu sürücüler açısından kötü haber. Iyi haber ise motorlu taşıtlar vergisinde indirime gidilecek olması. Alman hükümeti bu indirim sayesinde Almanya’daki sürücüler açısından dezavantajlı bir durumun sözkonusu olmayacağını vurguladı.

Ücretler ne kadar?

Diğer ülkelerde olduğu gibi araçlara vinyet pulu yapıştırmak gerekecek. İlk yapılan açıklamalara göre karayollarının kullanımı için yıllık vinyet ücreti en fazla 100 Euro olacak. Aylık 20 Euro, 10 günlük ise 10 Euro. Almanya’da yaşayanların yıllık pul alması gerekecek. Yurtdışından gelen araç sürücüleri vinyet pullarını internetten veya Almanya’daki benzin istasyonlarından alabilecekler. Vinyet ücreti aracın yaşına ve modeline göre değişecek.

Almanya’da yaşayan sürücülerin herhangi bir girişimde bulunması gerekmiyor. Bakan Dobrindt, her sürücüye ödeyeceği miktarın hesaplanarak evine bildiri gönderileceğini hatırlattı. Ayrıca ülke genelinde kontrol noktalarının yerleştirileceği de açıklandı. Vinyet pulu satın almadan trafiğe çıkanlara para cezası kesilecek. Ceza miktarı henüz belli değil.

Alman hükümeti, vinyet uygulaması sayesinde kasasına yılda 2,5 milyar Euro girmesini planlıyor.

Eğer yasa tasarısı kabul edilirse karayolları 1 Ocak 2016’dan itibaren paralı olacak.

Bu arada Avrupa’da bir çok ülkede otoyolların kullanımı ücretli. Özellikle Türkiye’ye karayolundan giden sürücülerin geçtiği Avusturya, İsviçre, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti veya Macaristan’da vinyet pulu satın almak gerekiyor. Eskiden Almanya üzerinden yolculuk yapan sürücülerin ücret ödemesi gerekmiyordu. Örneğin İngiltere, Belçika veya Hollanda’da yaşayanlar artık komşu ülke Almanya’dan geçerken vinyet satın almak zorunda kalacak.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin