Almanya’da durum kritik: 33 kişi virüsten öldü

815
Almanya

Tatil

Almanya’da durum kritik: 33 kişi virüsten öldü

Koronavirüsle mücadelede kapsamında geçtiğimiz hafta yeni tedbirler alan ve bunların sayısını da önümüzdeki günlerde artırmayı planlayan Almanya bir türlü sayıların yükselmesini engelleyemiyor. Robert Koch Enstitüsü’nün son verilerine göre ülkede son 3 gün içinde vaka sayısında rekor kırıldı. Ülkede salgın başladığından buyana ilk kez vaka sayısı bugün itibari ile 7830’a yükseldi. Cuma günü hasta sayısı 7334, perşembe ise 6638’di. Sayıların gün geçtikçe arttığı görülüyor. Böylelikle Almanya’da bugüne kadar virüse yakalananların sayısı 356 bini geçti.

33 kişi hayatını kaybetti

Yetkililer, durumu kritik olan 33 kişinin daha koronavirüsten dolayı hayatını kaybettiğini açıkladılar. Böylelikle virüsten ölenlerin sayısı da toplam 9767’ye yükselmiş oldu. Neredeyse 10 bin kişinin yaşamını yitirdiği ülkede alınan tedbirlerin yetersiz olduğu ve mutlaka genişletilmesi gerektiği tartışması yaşanıyor. Bavyera Eyalet başbakanı gibi bir çok kişi özellikle maske takmamak için direnenlerin daha ağır cezalandırılmasını istiyorlar. Bavyera, maska takmayanların en az 250 Euro para cezası almasından yana. Bu sayede cezanın daha caydırıcı olması bekleniyor.

Gece kapatma yasağı işe yaradı

Almanya geçtiğimiz hafta yoğun tartışmalara neden olan bir uygulama başlatmış ve riskli bazı şehirlerde gece saat 23’den sonra restoran, kafe ve benzeri mekanların kapatılması ve alkol satış yasağı uygulanmasını zorunlu kılmıştı. Bu uygulamanın olumlu sonuçlar verdiği ve gece saatlerinde sokakların eskiye nazaran boşaldığı gözlendi.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin