Almanya’da bunu yapana 1000 Euro’ya kadar korona cezası

181
korona

Tatil

Almanya’da bunu yapana 1000 Euro’ya kadar korona cezası

Yükselen Korona virüs sayıları ile mücadele edebilmek için bir kriz toplantısı düzenleyen Almanya Başkanı Angela Merkel liderliğindeki heyet, önemli kararlar aldı. Buna göre artık restoran ve kafelerde “Müşteri Listesi”ne yanlış isim yazan kişiler para cezası ödeyecek.

Yanlış isim yazıyorlar

Koronavirüs vakasına rastlanması durumunda mekanda bulunan diğer müşterileri hızlı bir şekilde uyarmayı hedefleyen uygulamada kafe veya restoranın bütün müşterilerinin kimlik ve iletişim bilgileri alınıyor. Ancak son dönemlerde bir çok kişi kendi adını ve soyadını yazmak yerine hayali isimler kullanıyor. Bu durum yetkililerin virüsle mücadelede hızlı hareket etmesini ve tehlikede olan diğer kişileri uyarmasını güçleştiriyor.

En az 50 Euro ödeyecek

Alınan karar göre bundan böyle bu listeye yanlış isim yazdığı tespit edilenler en düşün 50 Euro para cezası ödeyecek. Hatta Schleswig Holstein gibi bazı eyaletler para cezasını yüksek tutmayı hedefliyor. Bu eyalette planlanan ceza miktarı 1000 Euro.

Havalandırma önemli bir etken

Başbakan Angela Merkel, virüsle mücadelede en önemli tedbirlerden birinin kapalı ortamların sık sık havalandırılması olduğuna değindi. Bundan dolayı özellikle okullarda sınıfların sık sık havalandırılması tavsiye ediliyor.

50 kişiden daha az olmalı

Öte yandan kapalı ortamlarda düzenlenen etkinliklere en fazla kaç kişinin katılacağı konusuna da karar verildi. Son 7 gün içinde 100 bin nüfusta en az 35 kişide virüs tespit edilen yerlerdeki etkinliklere en fazla 50 kişinin katılmasına izin verilecek. Sayıların daha yüksek olduğu yerlerde davetli sayısı daha düşük olacak.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin