Almanya’da bu bölgelerde kene tehlikesi var

2463

Tatil

Geҫtiğimiz yıl 400 kişinin kene ısırması sonucu „erken yaz menenjiti“ olması nedeniyle uyarıda bulunan uzmanlar, Almanya’da kene tehlikesi olan bölgeleri aҫıkladılar.

Bir kaҫ yıl önce toplum arasında büyük paniğe neden olan keneler bu yıl da gündemde. Almanya’da kene ısırması sonucu tehlikeli olabilecek „Erken Yaz Menenjiti“ hastalığına yakalananların sayısının geҫtiğimiz yıl 400’ü bulduğunu aҫıklayan Robert Koch Enstitüsü uzmanları, aşı yaptırılmasını önerdiler.

Almanya’da kene riskinin yüksek olduğu bölgenin güneyde olduğuna dikkat ҫeken uzmanlar, „Baden-Württemberg, Bavyera, Hessen, Thüringen, Rheinland Pfalz ve Saarland Eyaleti’nde yaşayanlar veya bu bölgeye gelen turistlerin kene ısırmasına karşı aşı yaptırmasını tavsiye ediyoruz“ dediler. Kene ısırmasının felce bile yol aҫabileceği biliniyor. Yetkililer, özellikle ҫocukların bu tehlikeden korunması gerektiğini söylüyorlar.

Robert Koch Enstitüsü, 2012’de sadece 195 kişinin kene ısırması sonucu hastalandığını bildirirken, 2011’de bu sayının 424 olduğunu vurguladılar.

Bu sorunla karşılaşanların hemen doktora gitmeleri tavsiye ediliyor. Bu arada her kene ısırması da tehlikeli değil.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin