Almanya’da alınan bu karar kiracıları sevindirdi

363
Almanya’da

Tatil

Almanya’da kiralar son yıllarda oldukça arttı. Hatta birçok büyük kentte tavan yaptı. Almanya’nın başkenti Berlin’de kiracıları sevindirecek haber geçtiğimiz yıl Berlin Senatosu tarafından onaylanmıştı. Kentte son 10 yılda kiraların iki kat artmasına senato müdahale etti. Kiralar artık beş yıl boyunca sabit kalacak. Alınan karara göre şubat ayı ortasında yürürlüğe girecek düzenlemeyle kira artışı 2025 yılına kadar dondurulacak. Bu tarihten sonra da kira artışı yüzde 1.3 olan yıllık enflasyon oranının üstüne çıkamayacak.

Almanya’da kiracılar sevindi

Başkentte yaşayan yüzbinlerce kişiyi yakından ilgilendiren bu karar elbette kiracıları sevindirdi. Ancak ev sahiplerini zor durumda bıraktı. Sahibi olduğu dairenin hala banka borcu olduğunu ve bunun sabit kaldığını savunan ev sahipleri, buna karşılık ev vergisinin artmasından ve kiraların şimdi sabit kalmasından şikayetçi.

Yeni uygulamada kiracılar eğer ödedikleri kira yüksekse buna itiraz da edebilecekler. Kiranın yüksek olup olmadığı belirlenen ortalama metrekare fiyatına göre hesaplanacak. Eğer kiracı haklı bulunurlarsa ev sahibi kirayı düşürmek zorunda kalacak. Buna uymayan ev sahipleri ise 500 bin Euro’ya kadar varan para cezası ödemek zorunda kalacak.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin