Almanya’da 14 yılda tamamlanan havalimanı nihayet açılıyor

325
havalimanı
Foto:Foto:https://www.berlin-airport.de/

Tatil

Almanya’da 14 yılda tamamlanan havalimanı nihayet açılıyor

Almanya’nın son yıllardaki en büyük skandal projelerinden olan başkent Berlin’deki yeni havalimanı, temeli atıldıktan tam 14 yıl sonra nihayet açılıyor. Verilen bilgiye göre Berlin-Brandenburg Havalimanı’nda son hazırlıklar tamamlandı. Yapım aşamasındaki aksaklıklar ve hatalar nedeniyle açılış bugüne kadar 6 kez ertelenmişti. Yeni Berlin Havalimanı (BER) 31 Ekim’de hizmet vermeye başlayacak.

Halk hala inanamıyor

Daha önce defalarca ertelenmesi nedeniyle kamuoyunda hala “Acaba gerçekten de açılacak mı?” yorumları yapılıyor. BER Havaalanı Müdürü Engelbert Lütke Daldrup bu nedenle Berlin’de düzenlediği basın toplantısında “havaalanı 31 Ekim’de kesinlikle açılacak” dedi.

Tören yapılmayacak

Salgın nedeniyle açılışı törensiz, sessiz sedasız yapılacağı açıklandı. Daldrup, inşaatın normalden çok uzun sürmesini şöyle yorumladı:  “Bugüne kadar katettiğimiz yol kolay olmadı. Alman mühendisler olarak utandık” dedi.

Tegel havalimanı kapanacak

31 Ekim günü açılışta bir Easyjet ve Lufthansa uçağı paralel iniş yapacak. 25 Ekim’de havaalanına tren seferleri başlayacak. BER’in açılmasıyla kapatılacak olan Tegel Havalimanı’ndan son uçak ise 8 Kasım’da kalkacak. Öte yandan yeni havalimanına şu an ihtiyaç duyulmadığı yorumları da yapılıyor. Bazı çevreler salgından dolayı “Artık ihtiyaç var mı?” sorusunu gündeme getiriyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin