Almanya: Riskli bölgeye gidenin maaşı kesilecek mi?

2400
Almanya

Tatil

Almanya: Riskli bölgeye gidenin maaşı kesilecek mi?

Almanya riskli ülkeler listesini genişletmeye devam ediyor. Son olarak komşu ülke Belçika da „riskli“ ilan edildi ve bu ülkeden gelenlere karantina uygulanmaya başlandı. Şuan ki uygulamaya gereği dönüşte elinde virüs taşımadığını gösteren test sonucu olanlar karantinadan muaf olacaklar. Ancak bu durum yakında değişecek.

5 gün mecburi

Almanya kısa süre önce uygulamada değişikliğe gidileceğini açıklamıştı. Normalde bugünden itibaren (01.10) riskli bölgeden dönenler 5 gün mecburi karantinada kalacaklardı. Yani bu kişiler negatif test sonucu gösterseler bile karantina süresinin dolmasını beklemek zorundalar. Ancak hazırlıklar henüz tamamlanmadığı için uygulama henüz hayata geçmedi. Yetkililer, büyük ihtimalle ay ortasında uygulamaya başlanacağını belirtiyorlar. Bu durumda son bahar okul tatilinde yurtdışındaki riskli sınıfındaki ülke veya bölgelere gidenler dönüşte 5 gün evde kalmak zorunda olacaklar.

İşyeri veya okulda sorun çıkabilir

Ҫalışanlar ve öğrenciler bundan dolayı işe ve okula gidemeyecekler. Herhangi bir sorun yaşanmaması için tatilden 5 gün erken dönülmesi tavsiye ediliyor.

Maaş kesilecek mi?

Öte yandan hükümet, riskli bölgeye seyahat ettiği için dönüşte 5 gün evde kalan ve çalışamayanların maaşlarının kesilmesi konusunu görüşüyor. Bile bile riske girenlerin maddi kayba uğraması mümkün. Ancak bu konuda henüz kesin karar verilmedi.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin