Almanya ile Türkiye arasındaki uçak seferleri yine ertelenecek mi?

2609
Almanya

Tatil

Almanya ile Türkiye arasındaki uçak seferleri yine ertelenecek mi?

Koronavirüs nedeniyle seyahat planlarını ertelemek veya iptal etmek zorunda kalanların gözü ve kulağı Almanya’nın yapacağı açıklamada. Bilindiği gibi uzun süredir Türkiye’ye yönelik devam eden seyahat uyarısı henüz kalkmadı. Almanya, Avrupa Birliği ve Schengen ülkelerine 15 Haziran’dan itibaren uyarıları kaldıracak. Ancak Türkiye ile ilgili henüz bir karar yok. Bundan dolayı havayolu şirketlerinin olacağını duyurdukları iki ülke arasındaki uçuşların yine ertelenip ertelenmeyeceği de netlik kazanmadı.

Vatandaş bunu soruyor

Türkiye ile Almanya arasında uçuşların gerçekleşmesi için Almanya’nın onayı gerekiyor. Henüz bu onayın olmaması “Acaba iki ülke arasında planlanan seferler yine ertelenecek mi” sorularına da neden oluyor.

Yakında karar çıkabilir

Ancak Alman hükumet yetkililerinden gelen bilgiler sevindirici. Alman basınında yer alan haberlere göre Alman hükümetinin turizm sorumlusu Thomas Bareiß, Türkiye ile görüşmelerin sürdüğünü, üçüncü ülkelere yönelik devam eden seyahat uyarılarını yakında kaldırmayı düşündüklerini söyledi. Bareiß bunun için Enfeksiyon sayılarının düşük, alınan tedbirlerin de yeterli olması gerektiğine de dikkat çekti.

Uçuş tarihleri açıklandı

Herkes Almanya’dan gelecek haberi beklerken Türk Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu dünkü açıklamasında, Haziran ayında kademeli olarak, 40 ayrı ülkeye uçuşların başlatılmasının planlandığı bildirdi.

İlk aşamada, dış hat uçuşlarının karşılıklı açılması ile ilgili 15 ülke ile ön mutabakat yapıldığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Dış hat uçuşlar için 92 ülke ile işbirliğimiz devam ediyor. Kuruluşlar ve muhatap ülkeler ile uçuşların emniyetli bir şekilde yapılması noktasında görüşüyoruz. Halihazırda dış hat uçuşların karşılıklı açılması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Avusturya, Litvanya, Sırbistan, Kazakistan, Arnavutluk, Beyaz Rusya (Belarus), Birleşik Arap Emirlikleri, Moldova, Özbekistan, Ukrayna, Fas, Ürdün, Sudan ve İtalya ile mutabakat sağladık.” dedi.

Verilen bilgiye göre plan şöyle:

*10 Haziran tarihi itibariyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn, Bulgaristan, Katar, Yunanistan,

*15 Haziran tarihi itibariyle, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Hırvatistan, Hong Kong, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Tacikistan,

*20 Haziran tarihi itibariyle, Hollanda, Kazakistan,

22 Haziran tarihi itibariyle, Arnavutluk, Bosna Hersek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, İrlanda, Karadağ, Kırgızistan, Letonya, Lüksemburg, Norveç, Slovakya ve

*25 Haziran tarihi itibariyle; Belçika

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin