Almanya’da göçmen nüfusu daha da artacak

382
Almanya

Tatil

Alman halkının yaklaşık dörtte birinin göçmen geçmişi olduğunu belirten İş Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü (IAB) yöneticisi Herbert Brücker, 2040 yılına kadar Almanya nüfusunun yaklaşık yüzde 35’ini göçmen veya göçmen kökenlilerden oluşacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Almanya

Göçmen nüfusu yüzde 40’ı bulacak 

Die Welt gazetesine açıklama yapan İş Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü (IAB) yöneticisi Herbert Brücker, 20 yıla kadar Almanya’nın büyük kentlerinde nüfusun yüzde 70’inin göçmen kökenli olacağını ifade etti. Şu anda, Alman halkının yaklaşık dörtte birinin göçmen geçmişi olduğuna değinen  Brucker, gelecek 20 yıl içerisinde bu oranın yüzde 35 veya 40’tan fazla olabileceğini aktardı. 

Büyükşehirler rakam daha fazla

Şehirlerde bu rakamın daha yüksek olacağına dikkat çeken Brücker, “Bugün büyük şehirlerde bu oranın daha yüksek olduğunu gözlemliyoruz, dolayısıyla ilerde Frankfurt gibi büyük kentlerin yabancı kökenli nüfusu yüzde 65 ile yüzde 70 arasında olacak” dedi.

Almanya’nın göçmene ihtiyacı var

Brücker’e göre ülke ekonomisinin diri kalması için Almanya’nın göçmen kabul etmeye devam etmesi gerekiyor. AB’nin verilerine göre ekonominin daralmasını önlemek için Almanya’nın 2060 yılına kadar yıllık 400 bin göçmene ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

Almanya, işçi

Yüksek vasıflı göçmene ihtiyaç var

Bununla birlikte Güney ve Doğu Avrupa ülkelerinden gelen iş gücünün azaldığına dikkat çeken Brücker, Almanya’nın alternatif ülkelerden yüksek vasıflı göçmenler çekmeye devam etmesi gerektiğini belirtti.

Almanya göçmenlere en çok oturum izni veren ikinci ülke

OECD’nin 2019 göç raporunda, 2017 yılında 860 bin kişinin ülkede kalmasına izin veren Almanya, OECD ülkeleri arasında en fazla göçmene kalıcı oturum veren Avrupa ülkesi oldu.

 

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin