Almanya evde karantina süresini değiştirmek istiyor

1377
Almanya

Tatil

Almanya evde karantina süresini değiştirmek istiyor

Korona salgını başladığından buyana tartışma konusu olan „evde karantina“ ile ilgili yeni gelişmeler var. Almanya’da bir çok kesim 14 günlük sürenin çok fazla olduğu görüşünde. Son dönemlerde bir çok uzman ve politikacı da aynı görüşü paylaşımda ülkede yeni bir tartışma başladı. Uzmanlar, riskli olarak görünen kişinin en fazla 5 gün evde karantinada kalmasını tavsiye ediyorlar. Bu sürenin sonunda ise kişinin korona testi yaptırması öngörülüyor.

Halk arasındaki tepkiler azalır

SPD, FDP, AfD gibi parti temsilcileri geçtiğimiz günlerde karantina süresinin kısaltılması gerektiğini, bu sayede bu önemli korona tedbirine halk arasında tepkinin de azalacağı yönünde açıklamalar yaptılar. Bunun üzerine eyalet sağlık bakanları ve salgınla ilgili ilk danışma merkezi olan Robert Koch Enstitüsü bir çalışma başlattı.

Bulaşma riski kalmıyor

Uzmanlar, korona virüsü taşıyan bir kişinin 5 gün aradan sonra bunu başkasınsa geçirme riskinin yok denecek kadar az olduğuna dikkat çektiler. Bu durumda 5 gün evde kalan bir kişi süre dolduktan sonra herhangi bir tehlike unsuru taşımıyor. Konuyla ilgili kararın yakın zamanda açıklanması bekleniyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin