Almanlar ve Fransızlar keyfine düşkün

1606

Tatil

Avrupa’da çalışma saatlerine ve yıllık izin günlerine bakıldığında Almanlar ile Fransızların az çalıştıkları ve oldukça fazla izin kullandıkları görülüyor.

Avrupa Çalışma ve Yaşam şartlarını İyileştirme Vakfı’nın araştırmasına göre ülkeler arasında çalışma saati ve izin günleri konusunda büyük fark var. İngilizler hem çok çalışan, hem de çok fazla mesai yapanlar olarak listede yer alıyor. İngiltere’deki haftalık çalışma saati ortalama 40,8. Almanya 40,4, Hollanda’da ise 39,8.

Almanlar haftalık saat olarak çok çalışıyor gibi görünseler de aslında Avrupa’da en az çalışanlar arasında yer alıyorlar. Çünkü bu ülkede yıllık izin sayısı oldukça fazla. Almanya’da bir çalışanın yılda 40 gün izin hakkı var (resmi tatiller ile birlikte). Fransa’da da durum aynı. Örneğin Danimarka’da sayı 39, Belçika’da ise sadece 29.

Yıllık çalışma saatlerine bakıldığında Almanya 1659 saat ile Avrupa ortalamasının 30 saat altında kalıyor. Bu alanda en şanslılar Fransa’daki çalışanlar. Burada yıllık çalışma saati sadece 1566. Danimarka’da ise 1635. Avrupa’nın en çok çalışanları arasında bu ülkeler de var:

Yunanistan: 1808 saat

Macaristan, Romanya, Polonya: 1840 saat

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin