Alman otoyolları paralı olacak mı?

1008
Alman

Tatil

Avrupa’da bir çok ülkede otoyolların kullanımı paralı olmasına rağmen Alman otoyolları ücretsiz. Ülkeyi boydan boya gezseniz bile hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Ancak bu durumun değişmesi için Almanlar uzun süredir hazırlık yapıyorlar. Plana göre Kasım 2020’da Alman otoyolları da paralı olacak. Bunun için altyapı çalışmaları tamamlandı. Tek sorun komşu ülke Avusturya’nın itirazı. Avusturyalılar ücretlendirme şeklini kabul etmedikleri için Almanlar bir türlü yeşil ışık yakamıyorlar.

Almanya Ulaştırma Bakanlığı’nın planına göre otoyolu kullanan her araç belirli bir ücret ödeyecek. Ancak Almanya’da yaşayanların ödeyeceği miktar, yıllık araç vergisinden düşülecek. Bu durumda yerliler aslında otoyol ücreti ödememiş olacaklar. Avusturya başta olmak üzere bazı ülkeler bunun yurtdışından gelen araçlar açısından „haksızlık“ olduğunu düşünüyorlar. Bu nedenle de olayı mahkemeye taşıdılar.

Alman otoyollarının paralı olup olmayacağı 18 Haziran’da belli olacak

Konuyu ele alan Avrupa Adalet Divanı 18 Haziran’da kesin kararı açıklayacak. Bu tarihte Almanya’nın otoyollarını planladığı şekilde paralı yapıp yapamayacağı belli olacak. Verilen bilgiye göre mahkeme büyük ihtimalle Almanya’yı haklı bulacak. Yani Alman ulaştırma bakanlığının yerlileri maddi açıdan destekleyen önerisi hayata geçecek.

(A)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin