Alman Belediyesi Türklere gönderilen mektuplar için özür diledi

1147
Alman

Tatil

Alman Belediyesi Türklere gönderilen mektuplar için özür diledi

Alman vatandaşlığını aldıktan sonra 2000 yılından sonra izinsiz olarak Türk vatandaşlığına geçenleri tespit etmek için Türkiye kökenli Alman vatandaşlarına mektup gönderildiği ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili haberi buradan okuyabilirsiniz: https://www.turizmavrupa.com/almanyada-2000den-sonra-izinsiz-turk-vatandasligi-alanlara-kotu-haber/

Gelsenkirchen Belediyesi, gönderilen mektuplar ile ilgili özür diledi. Konuyla ilgili Hürriyet’in sorularını cevaplayan belediyenin Basın Sözcüsü Oliver Schaefer “Mektup gönderdiğimiz için özür dileriz. İnsanlar incindi. Kimse o mektuplara cevap vermek zorunda değil. Uygulamayı durdurduk” dedi.

Basın sözcüsü Schaefer, iki ay kadar önce kendilerine Kuzey Ren Vestfalya (KRV) İçişleri Bakanlığı’nın genelge gönderdiğini belirterek “Bakanlık genelgeyle bizden 1996 ile 1999 yılları arasında Alman vatandaşlığına geçenlere mektup gönderip izinsiz Türk vatandaşlığını alıp almadığını sorgulamamızı istedi. Biz de bu talihsiz mektupları gönderdik. Yapılan hataydı. Bunu kabul ediyoruz. Mektup alan herkesten özür diliyoruz” dedi. Kaç kişiye mektup gönderildiği yönündeki soruya Schaefer “Birkaç yüz kadar mektup gönderildi. Bini geçmiyor. Benim çok yakın arkadaşlarım ve onların akrabaları da mektubu almışlar ve kendilerini kötü hissetmişler. Ben onları çok iyi anlıyorum. Yapılan doğru değildi. İncitici bir durum. Şimdi tüm mektup gönderilen vatandaşlara özür mektubu çıkaracağız” dedi.

Kimse vatandaşlık kaybetmedi

Mektuplara cevap veren olup olmadığı yönündeki soruyu ise basın sözcüsü “Evet yüz kadar vatandaş mektuba cevap verdi. Hepsi de Türk vatandaşlığına geçmediği yönünde beyanda bulundu. Yani bu uygulamadan dolayı Alman vatandaşlığını yitiren kimse olmadı” dedi.

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz: https://www.hurriyet.com.tr/avrupa/gelsenkirchen-belediyesinden-ozur-insanlar-incindi-41567001

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin