Alkollü bisiklet kullanana 2000 Euro ceza

1479
bisiklet3

Tatil

Avrupa’da trafik güvenliğine büyük önem verildiği için sadece otomobil değil, alkollü bisiklet kullananları bile yüksek para cezası bekliyor.

İster otomobille olsun, ister bisikletle, Avrupa’da alkollü trafiğe çıkan kimseye af yok. Trafik güvenliğini sağlamak ve ölümcül kazaların önüne geçmek için yüksek para cezaları ile bağlantılı sıkı kurallar uygulanıyor. Alman Otomobil Kulübü ADAC, ülkelere göre örnekler vererek cezaların yüksekliğini gözler önüne serdi:

Örneğin Almanya’da kanında 1,6 promilden daha yüksek alkol tespit edilen bisiklet sürücülerini 500 Euro’yu aşan para cezası ile 2 ceza puanı bekliyor. Ayrıca sürücünün MPU denilen Sağlık ve Psikolojik Sınavı’na girmesi gerekiyor. Bu sınavı geçemezse ehliyetini kaybediyor.

İtalya, Fransa, Hırvatistan, İsviçre veya Hollanda’da sınır 0,5 promil. Kesilen para cezaları ise 65 Euro (Hırvatistan) ile 500 Euro (İtalya) arasında değişiyor. Sınırın 0,8 promil olduğu Avusturya’da ceza 800 Euro.

Bu ülkelere dikkat

Cezaların son derece yüksek olduğu ülkeler İngiltere, İrlanda, Danimarka, Finlandiya ve İsveç. Çünkü bu ülkelerde alkol sınırı yok. Yani alkollü durdurulan herkese ceza kesilebiliyor. Örneğin İrlanda’da 2000 Euro’ya kadar para cezası uygulanıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin