Alerjik hastalara uçak yolculuğu uyarısı

315
alerjik

Tatil

Seyahat etmek için kullandığımız uçaklarda çeşitli nedenlerle birçok sağlık sorunu yaşandığına dikkat çeken Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünooji Derneği, son dönemde uçak yolculuklarında alerjik reaksiyonlarda artış yaşandığına dikkat çekti.

Alerjik hastalar ne yediklerine dikkat etmeli

Alerjik nezlesi ya da burun iltihabı olan yolcularda yolculuk esnasında burun tıkanıklığı, hapşırma, burunda akıntı, kulakta dolgunluk hissi gözlenebileceği uyarısında bulunan uzmanlar, uçakta ikram edilen besinlerin içeriği hakkında görevlilerden detaylı bilgi istenilmesi gerektiğine dikkat çekti. İkram edilen ürünlerin alerjik reaksiyona sebep olabilmesi durumunda bu gıdaların tüketilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu durumda görevlilerden özel yemek  talep edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Uzmanlar, besin alerjisine ya da yolculuğun yarattığı anksiyeteye bağlı olarak vücutta kaşıntı, kızarıklık nadiren ağız ve dudaklarda uyuşma olabileceğini belirtti.

Astım hastalarının kabin memurlarını bilgilendirmeli

Uçaktaki koku ya da hava akımının astım hastalarında krizi tetikleyebileceğini aktaran Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünooji Derneği, bu hastaların yolculuk öncesinde görevlileri bilgilendirmesi gerektiğinin altını çizdi. Uzmanlar,  astım hastalarının özellikle acil durumlarda kullanılan ilaçların görevlilerin erişebileceği bir yerde bulundurulması gerektiği yönünde yolcuları bilgilendirdi.

 (G.Ö)

Kaynak: Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünooji Derneği


Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin