Aldığınız ürünün KDV’sini geri alabilirsiniz

4463
alışveriş

Tatil

Türkiye’deki gurbetçiler de dâhil tüm turistler, yaptıkları alışverişte satın aldıkları ürünlerin Katma Değer Vergisini (KDV) geri alabiliyor. 

Özellikle yaz aylarında Türkiye’ye çok sayıda gurbetçi ve turist akın ediyor. Türkiye’ye geldiklerinde hem ihtiyaç, hem de hediyelik amacıyla alışveriş yapıyorlar. Bunu yaparken ürünün Katma Değer Vergisini (KDV) de ödemek zorunda kalıyorlar. Aslında birçok turist ve gurbetçi vatandaş bu KDV’yi geri alabiliyor. Türkiye’de ikamet etmeyenler, satın alarak Türkiye dışına götürdükleri ürünler için gümrükten çıkış sırasında vergiyi geri alabiliyorlar. Buna „Tax-free“ deniyor.

Bu uygulamadan Türkiye’de ikamet etmeyen ve satın aldığı malı yurtdışına götüren yabancı uyruklu veya yurtdışında ikamet eden ve buna dair o ülke resmi makamlarından alınmış ikamet tezkeresi veya bu mahiyette bir belgeye sahip olan Türk uyruklu alıcılar faydalanabiliyor.. Bu uygulamadan yaralanmak isteyen kişiler Tax-free işlemi yapabilen mağazalardan alışveriş yapmaları gerekiyor. Bu uygulamadan fatura gösterilen vergisiz bedel toplamının 100 TL’nin üstünde olması gerekiyor.

Tax- free’den yararlanmak için şu yol izlenmeli:

Öncelikle alışveriş sırasında turistlere (Türk vatandaşlarının ikamet tezkerelerini göstermeleri suretiyle) Tax-Free faturası düzenlenmesi gerekiyor. Bu fatura Tax-free işlem yapabilen mağazalarda bulunmakta. Ardından satın alınan eşyanın fatura ve benzeri belge 3 ay içinde yurt dışına çıkarılması gerekiyor. Tax-Free faturanın satıcı tarafından e-fatura olarak düzenlenmemesi durumunda, eşyanın Türk gümrük kapılarında görevli gümrük memurlarına gösterilerek ilgili fatura nüshalarının veya çekin onaylatılması, onaylatılan üç belgeden ikisinin gümrük görevlisine bırakılması gerekiyor. Tax-Free faturanın satıcı tarafından e-fatura olarak düzenlenmesi halinde ise, söz konusu e-fatura gümrük memurunun ekranına düşmekte. Eşyanın görevli gümrük memurlarınca kontrol edilmesi sonrasında ekranda yer alan kişiye ait e-fatura elektronik ortamda onaylanmakta, onaylanan e-fatura aracı firmaların ekranına gitmekle ve KDV iadeleri bu noktalardan alınmakta.

Ayrıca:   Bodrum'da kadına saldırı: Siz olsanız ne yapardınız?

Tax-Free bütün Avrupa Birliği ülkelerinde ve Arjantin, Meksika, Uruguay, Malezya, Çin, Bahamalar, Japonya, Güney Kore, Lübnan, Fas, Kıbrıs ve Singapur gibi dünya ülkelerinde geçerli olan bir uygulamadır.

Kaynak: www.ytb.gov.tr

 

   Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin