Afyon: Ev hanımları kıyasıya yarıştı

1585
Afyon Yöresel

Tatil

Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması, 85 yarışmacının katımıyla Lezzet Durağında yapıldı.

Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi, 2011 yılından bu yana gelenek haline getirdiği Yöresel Yemek Yarışması’nı bu yıl yedinci kez düzenledi. Hamur işi, tatlı ve ana yemekten oluşan üç ayrı kategoride yapılan yarışmaya, her biri birbirinden iddialı 85 yarışmacı katıldı.

Şölen havasında geçen yarışmada, tüm yarışmacılar dereceye girmek için birbirleriyle yarışırken, 16 kişiden oluşan jüri heyeti, leziz yemekler ve tatlılar arasında seçim yapmakta epey zorlandı. Yarışmada lezzet, koku, görünüş, sunuş, pişirme derecesi ve kıvam gibi özellikler göz önünde bulunduruldu.

Kent Konseyi Başkanı M. Emin Birliktir, yarışmaya katılımın her geçen yıl arttığını belirtti ve  yoğun katılımın yarışmanın ne derece önem kazandığının göstergesi olduğunu söyledi. Birliktir, verdikleri desteklerden dolayı; Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği ile Kasaplar ve Sucukçular Odası’na ve Lezzet Durağı Restaurant çalışanlarına teşekkür etti.

Jüri heyetinin değerlendirmesinin ardından dereceye giren yarışmacıların isimleri şöyle açıklandı:

                Hamur işi kategorisinde:

  1. Asiye ÇELİK, 2. Semra MANAP ve 3. Hale BAŞDAŞ

                Tatlı kategorisinde:

  1. Ummuhan TAŞPINAR, 2. Anıl CERİT ve 3. Emine TIKIR

                Ana yemek kategorisinde:

  1. Keziban TEZCİ, 2. Zehra GELİŞGEN ve 3. Fatma TUGAN

Bu sonuçlara göre, birinci olan yarışmacılara 750 TL, ikinci olan yarışmacılara 500 TL ve üçüncü olan yarışmacılara ise 250 TL para ödülü verildi. Dereceye giren yarışmacılar ödüllerini, Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve Kent Konseyi Başkanı M. Emin Birliktir’in elinden aldı.

Kaynak: www.afyon.bel.tr

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin