Adıyaman’ın tanıtımı için 6,9 milyon Euro harcanacak

1082

Tatil

Adıyaman’da turizm sektörünün yeniden canlandırılması için 6,9 milyon Euro’luk bir proje hazırlandı. Bölgeye yıllık 30.000 turistin gelmesi hedefleniyor.

adiyaman.gov.tr
adiyaman.gov.tr

Adıyaman Valiliği tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Adıyaman’da turizm sektörünün yeniden canlandırılması ve geliştirilmesi projesinin değerlendirme toplantısı Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında gerçekleştirildi.

AB destekli ”Kommagene-Nemrut Turizm Odaklı Canlandırma” projesi kapsamında, değişik alanlarda yapılacak çalışmalar sonucunda Adıyaman’da turizm alanında önemli değişim ve gelişmelerin yaşanarak turizmden elde edilen katma değerin artırılması hedefleniyor.

Vali Mahmut Demirtaş, “Valiliğimiz tarafından sürdürülen proje kapsamında, Adıyaman’da 11 adet ören yerinin çevre düzenlemesini yaparak bu turistik merkezlerin AB standartlarında bir niteliğe kavuşması, ortalama konaklama süresi ve turizmden elde edilen katma değerin artırılmasını hedefliyoruz. Bu proje ile yerli ve yabancı turist ile kent ekonomisinin canlandırılmasının yanı sıra ilimize yıllık 30 bin ilave turistin gelmesini sağlayacağız.

Arsemiea, Kocahisar, Cendere, Karakuş, Taşgedik, Palanlı, Kuyulu, Sofraz, Eski Besni ve Kızılin’de yapılacak çevre düzenleme faaliyetlerinin yanı sıra Adıyaman kent merkezinde inşa edilecek Kommagene Odak Binası ile kültür turizmi canlandırılacaktır. Teknik destek faaliyetleri arasında Adıyaman’ın tanıtımının yapılacağı fuar ve festivaller ile belgesel film ve web sitesi yapılması yer almaktadır. ODTÜ ile birlikte hazırlanan projenin toplam bütçesi 6,9 milyon Euro olu. 27 ay içinde tamamlanması hedeflenmektedir” dedi.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin